انواع ترازوی آنالیتیک – بررسی برندها و کاربردها

folder_openآزمایشگاهی, طلافروشی
commentبدون دیدگاه

ترازوهای آنالیتیک

امروزه ترازوهای مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها به شکل و اندازه‌های مختلف در دسترس هستند. اگر چه می‌توان آنها را جایگزینِ هم کرد، اما ترازو ها دارای کاربردهای متفاوت هستند.
نوعی از ترازوها، جرم دو جسم را با هم مقایسه می‌کنند در حالی که نوع دیگر جرم یک جسم یا مجموعه‌ای از اجسام را تعیین می‌کنند. در حال حاضر متداول‌ترین نوع ترازوهای مورد استفاده، ترازوهای دو کفه ای، ترازوهای فنری، ترازوهای کفه بالا، ترازوهای آنالیتیک، ترازوی با دقت بالا و رطوبت سنج هستند.

بیشتر بخوانید

ترازوی فنری ساده‌ترین نوع است، که دارای یک سیم‌پیچ فنری است و از یک نقطه ثابت با یک ظرف در انتهای دیگرش، معلق است. ترازوهای فنری برای وزن کردن مواد جامد، مایعات، پودر و حتی حیوانات، (به طور کلی با ظرفیت 610 تا 2610 گرم) استفاده می‌شوند. آن‌ها اغلب به علت کم‌هزینه بودن، سهولت استفاده و دوام زیاد، درکلاس درس استفاده می‌شوند.
ترازوهای آنالیتیک برای دقت بالا در تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی کمّی، طراحی شده اند. این ترازوها تا چهار رقم اعشار در سمت راست نقطه اعشار را می‌توانند بخوانند(تا 0.0001 گرم). این ترازوها بسیار حساس هستند و از آن‌جایی‌که جریان هوا می‌تواند بر اندازه‌گیری آنها تأثیر بگذارد، باید با یک محفظه‌ی شیشه‌ای پوشانده شوند. آن‌ها برای نمونه‌های تا جرم حدود 320 گرم استفاده می‌شوند.
ترازوهای کفه بالا، که می‌توانند اجرام تا 200 گرم را اندازه‌گیری کنند، ارزان‌تر هستند اما دقتشان کم‌تر از ترازوهای آنالیتیک است. این ترازوها، به عنوان ترازوهای نیمه آنالیتیک در نظر گرفته می‌شوند و تا سه رقم اعشار از سمت راست نقطه اعشار را می‌توانند بخوانند (حداکثر تا 0.001 گرم).ترازوهای با دقت بالا، قابلیت خواندن تا 0.01 گرم را دارند. آنها نسبت به ترازوهای آنالیتیک درشرایط محیطی مختلف بیشتری قابلیت خواندن داشته و حساسیت کمتری نسبت به نوسانات دما دارند و می‌توانند ظرفیت 600 تا 34000 گرم داشته باشند.ترازوهای میکرو و اولترا میکرو برای اندازه‌گیری کوچک‌ترین نمونه‌ها استفاده می‌شوند. آنها ظرفیت تا 6 گرم را با قابلیت خواندن تا هفت رقم اعشار درسمت راست نقطه اعشار (0.0000001 گرم) دارند.
رطوبت سنج، رطوبت را در یک نمونه ماده با استفاده از گرمایش هالوژن و با تکنولوژی توزین دقیق، اندازه‌گیری می‌کند.
ترازوهای الکترونیکی می‌توانند وزن را در بیش از دوازده واحد، از جمله گرم، کیلوگرم، پوند، نیوتن، گرین، و اونس، و حتی در چندین زبان نمایش دهند. کاربردهای مختلف می‌تواند برای آمار، فرمولاسیون، تعیین وزن، تعیین چگالی، کالیبراسیون پیپت، شمارش قطعات، وزن کردن حیوانات، بررسی وزن، توزین درصدی، پر کردن، توزین وزن خالص-ناخالص و کنترل کیفیت آماری تنظیم شوند.
از این رو، مهم است که ترازویی را انتخاب کنید که می‌تواند اطلاعاتی که توسط پروتکل‌های آزمایشگاهی و سیستم‌های کنترل کیفیت تعیین شده است را گزارش دهد.
امروزه ترازوها می‌توانند با استفاده از کابل‌های سریال، موازی یا USB، به یک رایانه، چاپگر داده، ابزار تحلیلی یا یک روبات آزمایشگاهی متصل شوند. جدیدترین مدل‌ها به فناوری بلوتوث مجهز شده‌اند تا ارتباطات بی‌سیم را فعال کنند. نمایشگرها با پس‌زمینه‌ی کنتراست بالا و روشن آن‌ها، باعث بهبود دقت خواندن حتی در شرایط کم‌نور می‌شود.
هنگام انتخاب ترازو برای آزمایشگاه‌های خود، کاربران باید درک کنند که ممکن است خرید چند ترازو برای انجام کارهای مختلف‌شان، بهتر از خرید یک ترازو برای انجام تمام کارها باشد. آن‌ها باید ظرفیت، دقت، وزن، ظروف و اندازه‌ی نمونه‌های‌شان و همچنین سرعت مورد نیاز برای نتیجه‌گیری را در نظر بگیرند.
محیط آزمایشگاه، دما در طول عملیات، رطوبت، ارتعاش و جریان تهویه می‌توانند بر عملکرد ترازوها تاثیر بگذارند. در نتیجه، مهم است که ترازو را در یک فضای محصور حفظ کنید، آن را تمیز نگه دارید، مطمئن شوید که به درستی تراز شده و مطمئن شوید که ترازو به طور منظم تعمیر و نگهداری می‌شود. همچنین کارمندان باید تحت نظارت باشند، مثلا اینکه چه کسی دستگاه را اداره و نگهداری می‌کند و چه آموزشی را دریافت می‌کند. در نهایت، مثل هر قطعه‌ی دیگر تجهیزات، بهتر است همیشه از دستورالعمل‌های کارخانه سازنده، فرکانس کالیبراسیون و توصیه‌های تعمیر و نگهداری پیروی کنید.

ترازوی ای اند دی A&D

سری‌های Phoenix (GH) از ترازوهای آنالیتیک نیمه میکرو انواع ویژگی‌های پیشرفته را در قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه ارائه می‌دهند. یک سنگ وزنه‌ی نصب شده در داخل، کالیبراسیون یک مرحله‌ای سریع و قابل اعتماد را ممکن می‌سازد و دقت در اندازه‌گیری را تضمین می‌کند. ترازوهای Phoenix به طور خودکار تنظیمات خود را برای سازگاری با تغییرات در محیط تنظیم می‌کنند. شیشه ضد استاتیک یک ویژگی استاندارد اضافی است که تقریبا اثر الکتریسیته ساکن بر عملکرد توزین را از بین می‌برد. ظرفیت این ترازوی آزمایشگاهی از 120 تا 320 گرم با دقت 0.1 تا 0.01 میلی‌گرم است.

اطلاعات مرتبط

ترازوی سارتریوس

ترازوهای سری Cubis دارای یک طراحی پیمانه‌ای هستند که می‌تواند به صورت سفارشی برای نیازهای متفاوت کاربردهای مختلف پیکربندی شود. سطح Q گزینه‌ی کاملا اتوماتیک و خودکار تراز کردن با لمس یک کلید را فراهم می‌کند. محفظه‌ی شیشه‌ای خودکار، ترازو را با هر محیط کاری سازگار می‌کند و یک یونیزر داخلی، اختلالات الکترواستاتیک در نمونه‌ها یا در ظروف نمونه‌ها را از بین می‌برد. این ترازوی نیمه میکروی کفه بالای استاندارد، داراری دقت کامل تا 220 گرم است. این ترازو نسبت به ترازوهای آزمایشگاهی متداول با همان دقت، 25 درصد فضای کمتری را اشغال می‌کند. Q-Pan خطاهای احتمالی که در اثر خارج از مرکز قرار گرفتن نمونه ایجاد می‌شوند را برطرف می‌کند و همچنین یک پانل توزین بزرگ باعث به دست آمدن نتایج قابل اعتماد و قابل تکرار در یک محیط کار بزرگتر است.

اطلاعات مرتبط

ترازوی شیمادزو

سری‌های AUW ترازو‌های آنالیتیک و نیمه میکرو دارای خاصیت کالیبراسیون کاملا اتوماتیک بوده و یک محفظه ی توزین و درجه ی تنظیم تراز کاربرپسند و صفحه‌ی نمایش برجسته با نور پس زمینه دارند. آن‌ها دارای ظرفیت توزین 82 گرم با دقت 0.01 میلی گرم و تا 220 گرم با دقت 0.1 میلی‌گرم هستند. این ترازو‌ها شامل تعدادی برنامه‌ی کاربردی قدرتمند توزین، از جمله شمارش قطعه، چاپ خودکار، انتخاب واحدهای نمایش و اندازه‌گیری جاذبه هستند. یک تابع ضبط داده، داده های توزین و گزارش های کالیبراسیون سازگار با ISO ، GLP و GMP را به چاپگرها یا رایانه‌ها ارسال می‌کند. سلول اندازه‌گیری UniBloc با کارایی بالا، ویژگی‌های دمای پایدار، زمان پاسخ عالی، عملکرد پایدار گوشه‌ای و عمر طولانی مدت را تضمین می‌کند. سری AUW همچنین دارای ارتباطات Windows®Direct است که برای همگام‌سازی ترازو Shimadzu با نرم افزار موجود در آزمایشگاه، نیازی به نصب نرم افزار ندارد.

ترازوی آدام

ترازوهای PGL با پوشش فلزی وLCD بزرگ با نمایش تاریخ و زمان، ترکیبی از ساختار محکم و ویژگی‌های اساسی ترازوهای با دقت بالا، با عملکرد ساده‌ی ترازوهای قابل حمل هستند. این ترازوها دارای قابلیت‌های زیر هستند:

  • اضافه بار ShockProtect ™
  • حفاظت سه نقطه‌ای که ترازو را از اضافه بار مصون میدارد
  • برنامه‌های کاربردی برای شمارش قطعات
  • توزین درصدی
  • تعیین گرانش / چگالی و بررسی وزن
  • 9 واحد برای توزین از جمله یک واحد سفارشی

استاندارد RS-232 اجازه‌ی ارتباط با پرینترها و رایانه‌ها را می‌دهد و صفحه‌کلید دارای کلیدهای رنگی برای تشخیص سریع است. یک بسته باتری قابل شارژ درون ترازو وجود دارد که اجازه می‌دهد تا آن را هرجا و هرزمان که مورد نیاز است، استفاده کنید.

ترازوی متلر تولدو

ترازوهای اولترا میکرو، سطح بالای XP6U دارای دقت 61 میلیون رقمی است. ترازوی اولترا میکروی XP2U دارای دقت 21 میلیون رقمی است. از نکاتی که ترازوهای XP را از لحاظ دقت و انعطاف‌پذیری در استفاده از مخازن اندازه‌گیری یکتا می‌کند، صفحه نمایش لمسی رنگی، برنامه ریزی سفارشی صفحه نمایش، راهنمای کاربر هوشمند و محافظ مادون قرمز این ترازوهای میکرو و اولترا میکرو و …
XS3DU، اولین ترازوی میکرویی که در خط تولید Excellence ارائه می‌شود، برای ارتقای سطح کارآیی و قابلیت بازتولید کار در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بنیادی یا موسسات دانشگاهی طراحی شده است. این محصول قابلیت عملکرد فوق العاده‌ای در توزین 800 میلی‌گرم با قابلیت خواندن 1 میکروگرم ارائه می‌دهد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا با بخش تجهیزات آنالیز پیشرفته‌ی صداپژوهش آشنایی دارید؟ کلیک کنید