ترازوی رطوبت سنج چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟

folder_openآزمایشگاهی
commentبدون دیدگاه
ترازوی رطوبت سنج

در میان انواع مختلف تجهیزات آزمایشگاهی، ترازوی رطوبت‌سنج یکی از کاربردی‌ترین ابزارهایی است که در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی این وسیله، قابلیت‌های منحصربه‌فرد ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج را نیز شرح دهیم.

ترازوی رطوبت‌سنج چیست و چه کاربردی دارد؟

ترازوی رطوبت سنج
توزین و مشخص کردن وزن دقیق مواد، یکی از حساس‌ترین کارهایی است که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. ترازوهای آزمایشگاهی به عنوان ابزارهایی بسیار دقیق، این‌کار را برای کاربران خود انجام می‌دهند. در میان انواع ترازوهای آزمایشگاهی که هر یک برای انجام وظیفه‌ی مشخصی طراحی شده‌اند، ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج از اهمیت بسیار زیادی در آزمایشگاه‌های مختلف برخوردار است. ترازوی رطوبت ‌سنج، همان‌طور که از روی نام آن نیز می‌توانید حدس بزنید، برای سنجش میزان رطوبت موجود در مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترازو آزمایشگاهی رطوبت‌سنج که بیشتر در آزمایشگاه‌های صنعتی و شیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و قادر است میزان رطوبت موجود در مواد را با دقت بسیار بالایی تعیین کند. ترازوهای رطوبت‌سنج از روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری میزان رطوبت موجود در مواد استفاده می‌کنند که متداول‌ترین آن‌ها، روش حرارتی است. در روش حرارتی، با استفاده از یک لامپ و دادن حرارت به مواد، باعث تبخیر رطوبت موجود در آن‌ها شده و سپس با محاسبه‌ی وزن از دست‌‌رفته، میزان رطوبت موجود را اندازه‌گیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ترازوهای رطوبت‌سنج طوری طراحی می‌شوند که کم‌ترین خطای ممکن را داشته و بتوانند مقدار دقیقی را در اختیار کاربران خود قرار دهند. دقت این دستگاه‌ها با توجه به نوع ترازو و برند سازنده‌ی آن‌ها متفاوت است؛ اما معمولا عددی بین صفر تا ۰/۰۰۱ را شامل می‌شود. برخی از ترازوهای رطوبت‌سنج که مجهز به لامپ هالوژن هستند، بجای استفاده از حرارت، از طریق اشعه‌ی مادون قرمز رطوبت داخل مواد را اندازه‌گیری می‌کنند.

معرفی قابلیت‌های منحصربه‌فرد ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی

قابلیت های ترازوی رطوبت سنج
مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه‌ی یک ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج، اندازه‌گیری میزان رطوبت موجود در مواد است؛ اما امروزه شاهد تولید و عرضه‌ی انواع پیشرفته‌تری از این ترازوها به بازار هستیم. ترازوهای مدرن و پیشرفته‌ی امروزی، درکنار سنجش رطوبت مواد، قابلیت‌ها و امکانات منحصربه‌فرد دیگری را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

قابلیت رسم منحنی حرارتی در حالت‌های مختلف

یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که تررازوهای حرارتی جدید به آن مجهز هستند، قابلیت طراحی منحنی حرارتی در حالت‌های مختلف است. انواع مختلف ترازوی رطوبت سنج موجود در بازار، قادرند منحنی‌های حرارتی مورد نیاز شما را با دقت بسیار بالایی رسم کرده و اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

نمایش همزمان اطلاعات مورد نیاز کاربر

ترازوهای پیشرفته‌ی امروزی قادرند اطلاعات مهمی که کاربران به آن‌ها نیاز دارند را به‌صورت همزمان برای آنان نمایش دهند. درصد رطوبت، دمای آزمایش، وزن ماده‌ی اولیه و ثانویه، زمان آزمایش و درصد ماده‌ی خشک از جمله اطلاعاتی هستند که ترازوهای رطوبت‌سنج پیشرفته برای کاربران خود به نمایش می‌گذارند.

برنامه‌های اتمام آزمایش

کاربران ترازوهای رطوبت‌سنج می‌توانند با انتخاب یکی از برنامه‌های مورد نظر خود، زمان اتمام آزمایش را بر اساس معیار انتخاب شده، تعیین کنند. این قابلیت به کاربران ترازو این امکان را می‌دهد که بر اساس فاکتورهایی مانند زمان یا دیگر معیارهای تعریف شده توسط آن‌ها، آزمایش را متوقف کرده و نتایج مورد نیاز را ثبت کنند.

قابلیت چاپ نتایج

مجهز شدن ترازوهای رطوبت‌سنج امروزی به قابلیت چاپ نتایج یکی از مهم‌ترین مزایای این ابزارهای کاربردی به‌شمار می‌رود. با کمک این قابلیت می‌توانید نتایج مورد نظر خود را در قالب نمودارهایی دقیق چاپ کنید. امکان درج جزئیات مختلف مانند زمان و تاریخ آزمایش نیز از دیگر امکاناتی هستند که به‌هنگام چاپ نتایج آزمایش در اختیار شما قرار می‌گیرند.

حذف نوسانات مختلف محیطی

یکی دیگر از امکانات قابل توجه ترازوهای رطوبت‌سنج آزمایشگاهی، وجود فیلترهایی برای حذف نوسانات محیطی است. با استفاده از این فیلترها می‌توان ضمن حذف نوسانات موجود در محیط آزمایش، دقت نتایج به‌دست آمده به‌وسیله‌ی ترازوی رطوبت سنج را نیز به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.

تنظیم دستی درجه حرارت ترازو

برخی از انواع ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی، قابلیت تنظیم دستی درجه حرارت را نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. تنظیم درجه حرارت به‌صورت دستی باعث می‌شود بتوانید شرایط دلخواه خود را برای آزمایش ایجاد کرده و نتیجه‌ی مورد نظر را نیز به‌دست آورید.

سیستم کالیبراسیون داخلی

مجهز بودن ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به سیستم کالیبراسیون داخلی به این معنا است که پس از اتمام کار ترازو نیازی به تنظیم مجدد دستگاه ندارید و این‌کار به‌صورت خودکار، توسط خود ترازو انجام می‌شود. کالیبراسیون داخلی یکی از مزایای ترازوهای آزمایشگاهی رطوبت‌سنج به‌شمار رفته و نقش بسیار مهمی در افزایش محبوبیت این ابزارها ایفا می‌کند.

داشتن پورت USB

وجود پورت یو‌اس‌بی در ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج یکی از مهم‌ترین مزایای این دستگاه به‌شمار می‌رود. ترازوهایی که از این قابلیت کاربردی برخوردار باشند، امکان انتقال اطلاعات با استفاده از یک کابل را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

قابلیت قطع خودکار آزمایش در شرایط تعریف‌ شده

قابلیت منحصربه‌فرد دیگری که در ترازوهای پیشرفته می‌توانید از آن بهره‌مند شوید، تعریف شرایط خاص برای ترازو و قطع اتوماتیک آزمایش در این شرایط است. به‌ عنوان مثال می‌توانید یک بازه‌ی زمانی مشخص را برای ترازوی رطوبت سنج تعریف کنید تا اگر در این بازه، وزن مواد مورد آزمایش تغییری نکرد، آزمایش به‌صورت خودکار متوقف شود.

خرید بهترین ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی

ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که خریداران انواع ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج با آن مواجه هستند، شناخت بهترین محصول موجود در بازار و خرید آن است. بهترین ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج با توجه به اهداف شما و نیازی دارید مشخص می‌شود؛ اما چند فاکتور مهم و اساسی وجود دارند که با بررسی آن‌ها می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین محصول موجود را انتخاب کنید. مهم‌ترین فاکتورهای که در خرید ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی باید در نظر داشته باشید به شرح زیر هستند:

  • دقت ترازو
  • نوع و کیفیت صفحه نمایش ترازو
  • نوع کالیبراسیون
  • ظرفیت حافظه داخلی دستگاه

در این مطلب به معرفی و نحوه‌ی عملکرد ترازوی رطوبت سنج آزمایشگاهی پرداخته و شما را با قابلیت‌های منحربه‌فردی که ترازوهای پیشرفته در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، آشنا کردیم. فاکتورهای مهم در خرید ترازوی آزمایشگاهی رطوبت‌سنج نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا با بخش تجهیزات آنالیز پیشرفته‌ی صداپژوهش آشنایی دارید؟ کلیک کنید