انتخاب ترازوی آزمایشگاهی: دقت مهمترین چیز است

folder_openآزمایشگاه, طلافروشی
commentبدون دیدگاه

ترازوی آزمایشگاهی یکی از تجهیزات مهم و اساسی برای هر آزمایشگاه است. مهم‌ترین و اولین موضوع در خرید ترازوی آزمایشگاهی، مشخص کردن مورد استفاده و کاربرد آن است. نوع مواد و مقدار مواد، مواردی هستند که در انتخاب این وسیله اهمیت دارد. مثلا برای اجسام جامد با وزن بیشتر از یک کیلوگرم، ترازوی صنعتی انتخاب مناسبی است یا برای اندازه گیری مقادیر میکروگرم از ترکیبات دارویی، یک ترازوی آنالیتیک لازم است.

آزمایشگاه و به طور کلی محیط کار را در نظر بگیرید. برای یک محیط دارای گرد و خاک مانند زمین یک کارخانه، از ترازوهایی که در برابر مواد بیرونی مهر و موم شده‌اند، استفاده کنید. اگر فشار، ارتعاشات یا نوسانات دما وجود دارد، ترازوی آنالیتیک حساس ممکن است به خوبی عمل نکند. برخی از ترازوها دارای محفظه هستند تا از ورود آلاینده‌ها جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید:

هشدار در مورد آزمایشگاه های مرتبط با مواد سمی

دقت نمایید که اگر پروژه‌ی در حال انجام شامل مواد سمی یا رادیواکتیو باشد، ترازوی آزمایشگاهی شما نیاز به تنظیمات اولیه دارد و پرسنل باید آموزش ببینند. علاوه بر این، فرکانس مورد استفاده نیز بر انتخاب نوع آن تاثیر خواهد گذاشت. ترازویی که در تمام طول روز و هر روز استفاده می‌شود، باید بسیار با دوام و قابل اعتماد باشد.
متلر تولدو، تولید کننده‌ی ترازوهای آنالیتیک می گوید:

مشتریان همیشه نسبت به سطح دقت مورد نیاز برای فرایندهای خود بی‌توجه هستند.

باید در نظر داشت که ابتدا باید کاربرد ترازوی آزمایشگاهی را مشخص کرد. بعد از آن می‌توان با توجه به آن کاربرد خاص، مشخص کرد که چه میزان دقت لازم است. در نهایت با توجه به آن دقت، ترازوی مورد نیاز را تهیه کرد.

دقت بفرمایید که قابلیت بالای اندازه‌گیری لزوما معادل دقت بالا نیست. به عنوان مثال، مشتری ممکن است یک ترازوی آزمایشگاهی با اندازه گیری ۰٫۱ میلی‌گرم (۴ رقم اعشار) را انتخاب کند. دقت ترازو به سنجش حدودی هر باراندازه‌گیری، یعنی تفاوت ± در نتیجه، مربوط می‌شود. یک نتیجه‌ی سریع و ثابت لزوما نشان دهنده دقت نیست. یک ترازوی نادرست نمی‌تواند به طور قابل اعتماد نتایج یکسان تولید کند.

انواع ترازوهای آزمایشگاهی

  • ترازوی آزمایشگاهی کفه بالا
  • ترازوی آزمایشگاهی قابل حمل
  • ترازوی آزمایشگاهی آنالیتیک
  • ترازوی آزمایشگاهی نیمه میکرو (Semi microbalance)
  • ترازوی آزمایشگاهی میکرو (Microbalance)
  • فوق میکرو (Semi microbalance)

البته گاهی ترازوها از نظر سنجش و دقت مشابه هستند. تنها تفاوت آن‌ها، کاربرد و محیط مورد نظر کاربر، نوع ترازوی مورد نیاز را تعیین می‌کند.

ترازوها ممکن است با توجه به حسگر وزنشان نیز تعریف شود. برخی از ترازوها از یک فشارسنج استفاده می‌کنند که عمدتا یک شیء فلزی است. این شیء فلزی در هنگام اعمال فشار تغییر شکل می‌دهد و منجر به تغییر مقاومت الکتریکی می‌شود؛ در نتیجه می‌تواند با اندازه فشار ناشی از وزن مرتبط باشد. فشارسنج‌ها اغلب درترازوهای فروشگاهی و سایر ابزارهای بزرگتر استفاده می‌شوند.

در ترازوهای با دقت بالاتر، یک سنسور بر اساس جبران نیروی الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع حسگر، وزن اعمال شده به ترازو توسط نیروی الکترومغناطیسی جبران می‌شود. تغییرعمودی موقعیت در رهاساز سیم پیچ، جریانی را ایجاد می کند که موقعیت را به صفر می‌رساند. از آنجا که جریان متناسب با وزن است، مقدار وزن را می‌توان با استفاده از جریان محاسبه کرد.

« سنسور توزین» قلب هر ترازو است و عامل مهمی است که بر دقت و قیمت آن تأثیر میگذارد.

سنسور وزن ترازو باید با توانایی سنجش وزن با سرعت بالا و با قابلیت بازتولید، در هنگام نوسانات حرارتی، پایدار، قابل اعتماد و اصلاح‌پذیر باشد.

ترازوی کفه بالا

ترازوی کفه بالا برای زمانی مناسب است که حد بالای خطای وزن ۰٫۰۵ گرم یا بیشتر باشد، بر خلاف ترازوی آنالیتیک که دارای حد خطای ۰٫۵ میلی‌گرم است. ترازوی کفه بالا قابلیت محافظت در برابر اختلالات هوایی ندارد و به طور کلی می تواند محدوده کیلوگرم کمی را وزن کند.

ترازوی قابل حمل

یک ترازوی قابل حمل ممکن است برای کارهای عملی یا حتی برای راحتی کار انتخاب شود. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم برای ترازوهای قابل حمل، دوام آن است، زیرا احتمالا زیاد استفاده شده و حتی ممکن است مورد استفاده‌ی ناصحیح قرار گیرند. بسیاری، از پاسخ‌دهی سریع و طراحی کاربرپسند ترازوهای قابل حمل راضی هستند، به ویژه اگر نمونه‌های زیادی برای اندازه‌گیری وزن، داشته باشند.

اگر چه ترازوهای قابل حمل مثل ترازوهای آنالیتیک، حساس نیستند، اما تعداد زیادی ویژگی مشابه دارند؛ مانند شمارش قطعه، توزین دینامیکی و تبدیل واحد. تمیز کردن صفحه‌کلیدهای مهر و موم شده و پلتفرم‌های ضد زنگ آنها نیز راحت است.

ترازوی آنالیتیک

بیشتر آزمایشگاه‌های علوم زیستی برای توزین دقیق به ترازوی آنالیتیک نیاز دارند. ترازوی آنالیتیک فقط باید توسط پرسنل آموزش دیده مورد استفاده قرار گیرد و نیازمند کالیبراسیون و نگهداری منظم است. به همین علت، آن‌ها معمولا دراتاق‌های جداگانه، اتاق داخلی آزمایشگاه و به دور از محل گذر افراد، نشت مواد شیمیایی، اشیاء معلق در هوا، ارتعاشات و سایر اختلالات نصب می‌شوند. علاوه بر این، قفل کردن اتاق می‌تواند بازدیدکنندگان آموزش ندیده را از استفاده‌ی از آنها باز دارد.

در ترازوهای بسیار حساس، یک کفیِ پادایستا به بهبود دقت کمک می‌کند. مقررات ایزو ۹۰۰۰ و GLP به مستند سازی دقت و کالیبراسیون ترازوی آنالیتیکی نیاز دارند. بعضی از ترازوهای آنالیتیک دارای قابلیت‌هایی هستند که اجازه می‌دهد کالیبراسیون اتوماتیک در فواصل خاص یا تحت شرایط خاص مانند نوسانات دما انجام شود. ترازوهای دیگر باید به صورت دستی کالیبراسیون شوند. کالیبراسیون می‌تواند داخل موتور یا خارج آن باشد.

اگرچه نیازی نیست که ترازو در یک اتاق کاملا تمیز تنظیم شود، اما در محیط‌هایی که در معرض گرد و غبار هستند هم نباید باشد. در زمان‌هایی که از وجود گرد و غبار در محیط نمی‌توان اجتناب کرد، کاربر باید از یک ترازو با محافظ ورودیIP)) استفاده کند. ترازوهای با درجه‌ی IP بالا، به آلودگی ذره‌ای و مایع مقاوم هستند. درجه‌ی دو رقمی به ترتیب قابلیت مقاومت ترازو را در برابر ماده‌ی جامد و مایع نشان می‌دهد.

ظرفیت توزین یک ترازوی آنالیتیک از ده‌ها یا صدها گرم تا ۰٫۱ یا ۰٫۰۱ میلی‌گرم متغیر است. اجزای کاربردی ترازو شامل یک عدد ساعت، تبدیل واحد جرم، شمارش قطعه و ذخیره‌سازی اطلاعات است.

نام مرسوم خوانایی تعداد رقم اعشار
نیمه میکرو (Semi microbalance) 0.01 mg 0.00001 g 5 صفر
میکرو (Microbalance) 1 µg 0.000001 g 6 صفر
فوق میکرو (Ultra microbalance) 0.1 µg 0.0000001 g 7 صفر

تقسیم‌بندی فوق بر اساس اطلاعات سایت متلر تولدو است. ترازوهای نیمه‌میکرو معمولا برای موارد بسیار تخصصی مانند وزن کردن یک نمونه قبل و بعد از سوزاندن، اندازه‌گیری روکش‌ها یا وزن کردن نمونه‌های حساس شیمیایی در داخل گلاوباکس استفاده می‌شوند.

همچنین با استفاده از یک ترازوی میکرو کریستال کوارتز، دقت بیشتری حاصل می‌شود. این ترازو ابزاری است که در شکاف بین ترازوی آنالیتیک و طیف‌سنج جرمی قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری

در هنگام خرید ترازو، برای برآورده کردن انتظارات باید توجه کرد که خرید، دقیقا مطابق با نیازهای آزمایشگاه انجام شود و موارد دیگر در اولویت بعدی قرار می‌گیرد؛ مواردی مثل برنامه‌های کاربردی داخلی، حفاظت در مقابل تاثیرات خارجی، حفاظت در برابر زنگ زدگی، ایمنی کاربر، خطر انتقال آلودگی، طول عمر ترازو، گارانتی قطعات یدکی و خدمات.

شرکت‌ها با بودجه‌ی محدود ممکن است در مورد برخی موارد توافق بکنند، اما باید نسبت هزینه به عملکرد و سرمایه‌گذاری بازگشت‌پذیر را هم مورد توجه قرار دهند.

برچسب‌ها: , ,

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست