آشنایی با ترازوی چهارصفر آزمایشگاهی (0.001 گرم)

folder_openآزمایشگاهی
commentبدون دیدگاه
ترازوی آزمایشگاهی چهار صفر یا همان سه رقم اعشار در واحد ترازوی صدراپژوهش

  مشاوره تخصصی خرید

  در این مطلب قصد داریم اندکی در مورد ترازوهای آزمایشگاهی چهار صفر صحبت کنیم و ببینیم چه ویژگی‌هایی دارند و عوامل تاثیرگذار در قیمت آن‌ها چیست. در صورتی که قصد خرید این ترازو یا آشنایی با آن را دارید، تا انتهای متن همراه ما باشید.

  انتخاب ترازوی آزمایشگاهی مناسب

  پیش از آن که در مورد موضوع دقت ترازو صحبت کنیم، بهتر است چند جمله در مورد خود ترازوهای آزمایشگاهی صحبت کنیم. بعضی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که چون نام این وسیله آزمایشگاهی است، پس فقط در آزمایشگاه قابل استفاده است و در جاهای دیگر کاربردی ندارد. این تصور اشتباهی است. نام آزمایشگاهی این معنا را در خودش دارد که این وسیله خیلی دقیق است. بنابراین در تمام صنایع می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  به عنوان مثال یکی از صنایعی که به قطع با ترازوهای آزمایشگاهی سر و کاردارند، طلافروش‌ها هستند. البته این ترازو در آن صنعت با نام ترازوی زرگری یا طلافروشی فروخته می‌شود. اما این‌ها همان ترازوهای آزمایشگاهی هستند که فقط دقتشان 0.01 گرم است.

  در مورد قیمت این ترازوها قبلا در بلاگ مفصل توضیح داده‌ایم و در اینجا به طور خلاصه به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم. برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله‌ی ترازوی آزمایشگاهی را مطالعه کنید.

  اولین و مهم‌ترین موضوع تاثیرگذار در قیمت ترازو، دقت است. ترازوهای آزمایشگاهی در دقت‌های 0.1 تا 0.0000001 گرم عرضه می‌شوند و هر قدر دقتشان بالاتر برود (عدد دقت کوچکتر شود) قیمتشان نیز بالاتر می‌رود.

  بعد از دقت، موضوع ظرفیت اهمیت پیدا می‌کند. در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت ترازو بیشتر شود، قیمت بالاتر می‌رود. به عنوان مثال ترازو 0.001 با ظرفیت 200 گرم، از ترازوی با همان دقت ولی ظرفیت 100 گرم گران‌تر است.

  بعد از دقت و ظرفیت، موضوع کالیبراسیون مطرح می‌شود. با توجه به این که ترازوها به دو صورت دستی و اتوماتیک کالیبره می‌شوند، ترازوهای کالیبره اتوماتیک گران‌تر هستند. این ترازوها بدون دخلت کاربر کالیبره می‌شوند و به طور کل پروسه‌ی کالیبراسیونشان خیلی دقیق‌تر است.

  ترازوی چهارصفر، ورود به فضای آنالیتیک

  همانطور که در بالا گفتیم، ترازوهای آزمایشگاهی با دقت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. ترازوی چهارصفر یا همان سه رقم اعشار، کمترین دقتی است که یک ترازوی آنالیتیک باید داشته باشد. این ترازوها در صنایع مختلف کاربرد دارد.

  یکی از کاربردهای ترازوی چهارصفر، آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی است. با توجه به حساسیت بالای اندازه‌گیری در این آزمایشگاه‌ها، این ترازو گزینه‌ی مناسبی برای آن‌هاست.

  از دیگر صنایعی که می‌توان این ترازو را در آزمایشگاه‌‌هایشان دید، صنایع پتروشیمی است.

  برای مطالعه بیشتر در زمینه‌ی صنایعی که این ترازو در آن‌ها کاربرد دارد، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی ترازوی چهارصفر را مطالعه نمایید. در این مقاله ضمن توضیح در مورد مصارف و عوامل موثر بر قیمت آن، نمونه‌های موجود ترازو را مشاهده می‌کنید.

  یکی دیگر از مواردی که در مورد ترازوهای 4 صفر وجود دارد، موضوع محفظه‌ی شیشه‌ای ترازو است. همانطور که اطلاع دارید، عوامل فیزیکی محیطی می‌توانند بر روی ترازوهای آزمایشگاهی تاثیر بگذارد. البته میزان این تاثیر در دقت‌های مختلف متفاوت است. اما به هر حال هر قدر اندک، این تاثیر وجود دارد. اولین و مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر پروسه توزین، وجود جریان هوای مستقیم است. دقت بفرمایید که ترازوی 4 صفر انقدر حساس هست که اگر در معرض جریان هوا قرار بگیرد، توزینش با اختلال مواجه می‌شود. بنابراین برای حل این موضوع از یک محفظه‌ی شیشه‌ای در اطراف کفه‌ی ترازو استفاده می‌کنند تا این تاثیر را از بین ببرند.

  البته استفاده از محفظه‌ی شیشه‌ای در ترازوی چهار صفر، کاملا اخیاری است و به عنوان یک آپشن بر روی ترازو حساب می‌شود. حال شما باید خودتان با توجه به محیط آزمایشگاه تصمیم بگیرید که آیا به محفظه نیاز دارید یا نه.

  مثلا برای ترازوی زرگری چهارصفر خیلی از محفظه استفاده نمی‌کنند. زیرا شرایط طلافروشی‌ها به گونه‌ای نیست که عوامل مخرب داشته باشد. اما در مصارف آزمایشگاهی، کار کمی متفاوت است.

   مشاوره تخصصی خرید

   قیمت ترازوی 0.001 گرم

   قیمت این ترازوها بسته به ظرفیت، نوع کالیبراسیون و دیگر امکانات موجود بر روی ترازو متفاوت است. اما خب در نظر داشته باشید با توجه به مشکلات ورود کالا به ایران و بحث دور زدن تحریم‌ها، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مثلا اگر یک ترازو در سایت سازنده، قیمتش 1000 دلار است، در ایران هم با همان قیمت به دست شما برسد و این قیمت‌ها قطعا چند برابر می‌شوند.

   اما به طور کل اگر بخواهیم متوجه بدانید که قیمت ترازوی دیجیتال با دقت 0.001 گرم در چه محدوده ای است، باید بگوییم که قیمت این ترازوها از 10 میلیون تومان شروع شده و حتی تا 100 میلیون تومان می‌رسد. حالا در این میان ترازوهای ضعیف‌تر قیمتشان ارزان‌تر و ترازوهای قوی‌تر با برندهای قدیمی‌تر، قیمتشان بالاتر است.

   البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که در هنگام خرید یک ترازو، پیش از آن که درگیر برند آن شوید، به قابلیت‌ها و امکانات آن توجه کنید. زیرا علی‌رغم این که برندهای قدیمی، تجربه‌ی بیشتری در ساخت دارند، همیشه قیمت بالاتر به معنای کیفیت بهتر نیست.

   کمپانی‌های بزرگ میلیون‌ها دلار هزینه‌ی تبلیغات خودشان می‌کنند و این موضوع باعث برند شدنشان می‌شود. در نهایت به واسطه‌ی معروف بودنشان، می‌توانند محصولات خود را گران‌تر بفروشند.

   موضوع ضمانت را دست کم نگیرید.

   یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید ترازو باید به آن توجه نمایید، موضوع ضمانت و گارانتی است. ترازوی 0.001 گرم ترازوی حساسی است و حتی اگر شما به بهترین شکل ممکن از آن محافظت کنید، ممکن است بر اثر یک ضربه‌ی کوچک، یک نوسان برق یا هر چیز دیگری، دچار مشکل شود. در اینجا لازم است که امکان تعمیر ترازو وجود داشته باشد.

   اغلب این ترازوها به دلیل این که دفاتر ثبت شده در ایران ندارند، شما نمی‌توانید به صورت مستقیم به نمایندگی آن ها برای تعمیر ترازو مراجعه نمایید. اما در این میان برخی شرکت ها مانند «ترازوی صدراپژوهش» هستند که محصولات کارکرده و نوی خود را گارانتی یکساله می‌کنند.

   در مورد ضمانت ترازو یک نکته‌ی دیگر وجود دارد. آن هم این که سعی کنید ترازوهای چینی نخرید. حتی اگر قیمت آن‌ها یک دهم قیمت ترازوهای دیگر بود. زیرا ترازوهای چینی اصولا هیچ حساب و کتابی ندارند و در صورت بروز هر گونه مشکل در آن‌ها، به احتمال زیاد ترازو دیگر قابل استفاده و حتی تعمیر نخواهد بود.

   سخن پایانی

   در این مطلب سعی کردیم نکاتی درباره‌ی قیمت ترازوی چهارصفر آزمایشگاهی بگوییم تا در هنگام خرید، شناخت بیشتری داشته باشید. باعث خوشحالی ماست که نظرات و سوالات شما را در پایین همین صفحه مشاهده کنیم. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.

   نظرتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   Fill out this field
   Fill out this field
   لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

   فهرست