قیمت ترازوی سه صفر آزمایشگاهی و زرگری

folder_openآزمایشگاهی, طلافروشی
commentبدون دیدگاه

  مشاوره تخصصی خرید

  در این مطلب می‌خواهیم در مورد قیمت ترازوی دیجیتال سه صفر صحبت کنیم و ببینیم که چه عواملی بر روی آن تاثیرگذار است. اگر صاحب یک طلافروشی هستید یا به تازگی قرار است یک آزمایشگاه راه‌اندازی کنید و می‌خواهید یک یا چند ترازو تهیه کنید، خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از قیمت این محصول داشته باشید. با ما همراه باشید.

  قیمت ترازوی سه صفر چند است؟

  پاسخ به این سوال به میزان آشنایی و نیاز شما از قابلیت‌ها و تکنولوژی‌های استفاده در این ترازو بر می‌گردد.

  ترازوهای دیجیتال با دو تکنولوژی متفاوت ساخته می‌شوند. استرین گیج و الکترومگنت. در این مطلب قصد نداریم به ساختارهای این دو تکنولوژی بپردازیم. اما در همین حد می‌گوییم که الکترومگنت تکنولوژی جدیدتری است بنابراین ترازوهای مبتنی بر این تکنیک قیمت بالاتری دارند.

  البته ترازوی سه صفر معمولا با تکنولوژی استرین گیج ساخته می‌شود. اما هستند برندهایی که این ترازو را با تکنیک الکترومگنت هم ارائه می‌دهند.

  اگر بخواهیم یک دسته‌بندی بکنیم، این طور می‌توان گفت که فارغ از تکنولوژی ساخت، قیمت ترازوی 3 صفر به چند عامل بستگی دارد. اولین و مهم‌ترین این عوامل، ظرفیت است. پس از ظرفیت ترازو، نوع کالیبراسیون در قیمت تاثبر می‌گذارد و درنهایت ویژگی‌هایی که کارخانه‌ی سازنده‌ی ترازو به عنوان ویژگی‌های جانبی رو ترازو قرار می‌دهد.

  مثلا قابلیت وزن از پایین، قابلیتی است که تمام ترازوها ندارند. یا قابلیت قطعه‌شماری، قابلیت توزین درصدی، قابلیت تورین حیوانات (توزین دینامیک) و …

  هر کدام از این عوامل می‌توانند در بالا رفتن قیمت ترازو تاثبر بگذارند.

  در نظر داشته باشید که برخی از این عوامل در تمام ترازوها وجود دارند. مثلا استفاده از یکاهای مختلف در توزین مانند قیراط، اونس، گرم و … چیزی است که تقریبا همه‌ی ترازوها دارند.

  در ادامه اندکی در مورد هر کدام از این عوامل صحبت می‌کنیم.

  ظرفیت ترازو، مهم‌ترین غامل تاثیرگذار پس از دقت

  دانستن این نکته ضروری است که با توجه به محدودیت‌های تکنولوژی، در یک دقت ثابت نمی‌توان ظرفیت را تا هر جایی بالا برد. عامل‌های دقت و ظرفیت دو عامل مهم در ترازوها هستند که از نظر تکنیکی با هم نسبت عکس دارند. یعنی هر قدر به سمت بالابردن دقت برویم، از آن طرف مجبوریم ظرفیت ترازو را پایین بیاوریم. این موضوع تا جایی پیش می‌رود که در ترازوهای 5 رقم اعشار، ظرفیت ترازو به چیزی در حدود 60 گرم می‌زسد و ترازو عملا نمی‌تواند وزن بالاتر از این مقدار را اندازه بگیرد.

  حال در این دقت هم همین‌طور است. هر چند ظرفیت‌های موجود در ترازوی سه صفر خیلی متفاوت از ظرفیت‌های موجود در دقت 5 رقم است. اما به هر حال این جا هم مثلا ظرفیت‌های از چند کیلوگرم نمی‌تواند بالاتر برود.

   مشاوره تخصصی خرید

   ترازوی کالیبره داخلی می‌خواهید یا خارجی؟

   موضوع بعدی در مورد کالیبراسیون ترازو است. امروز اغلب زرگری‌ها وقتی به دنبال خرید ترازو سه صفر زرگری هستند، معمولا یا 600 گرمی یا 3 کیلویی از برند A&D را می‌خرند. این دو ترازو که نام بردیم، هر دو کالیبراسیونشان خارجی است. اما اگر در همین برند A&D به دنبال ترازوهای کالیبره داخلی بگردیم، قیمت ترازو بالاتر برود.

   البته موضوع تاثیر کالیبراسیون بر قیمت ترازو، چیزی است که باید در یک برند مقایسه شود. مثلا نمی‌شود قیمت یک مدل از برند kern را با قیمت همان مدل از برند Radwag مقایسه کرد.

   اما این جله را به قطع می‌توان گفت که از یک برند با دقت و ظرفیت مشخص، ترازوی کالیبره داخلی گران‌تر از ترازوی کالیبره خارجی است.

   برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد کالیبراسیون داخلی و خارجی ترازوها، پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی کالیبراسیون ترازو را مطالعه نمایید.

   قابلیت توزین درصدی

   یکی از عامل‌هایی که شاید بیشتر در آزمایشگاه‌ها به کار برود و نیاز داشته باشند، قابلیت توزین درصدی است. این قابلیت می‌تواند در قیمت ترازو سه صفر آزمایشگاهی تاثبر بگذارد.

   ما قبلا در بلاگ ترازوی صدراپژوهش درباره توزین درصدی صحبت کردیم. اما اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، توزین درصدی این گونه است که مثلا در یک واحد تولیدی، برای اطمینان از این که قطعات تولیدی همه هم‌وزن هستند، یک نمونه‌ی مرجع را روی ترازو می‌گذارند و این نمونه را به عنوان نمونه‌ی درست به ترازو معرفی می‌کنند. پس از آن هر نمونه‌ی دیگری که روی ترازو قرار گیرد، ترازو اعلام می‌کند که این نمونه‌ی جدید، چند درصد از وزن نمونه‌ی اصلی را دارد.

   برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد مقاله‌ی روش توزین درصدی در ترازوها را مطالعه نمایید.

   قطعه‌شماری ترازو

   از دیگر عوامل تاثیرگذار ذر قیمت ترازو، قابلیت قطعه شماری است. این قابلیت هم در آزمایشگاه و هم در زرگری (جواهرسازی) کاربرد دارد.

   قطعه‌شماری به این صورت است که یک تعدادی قطعه‌ی هم‌وزن را را روی ترازو قرار می‌دهیم و به ترازو اعلام می‌کنیم این وزن برای 10 قطعه است. سپس آن قطعات را بر می‌داریم و تعداد نامشخصی قطعه‌ی مشابه را روی ترازو قرار می‌دهیم. در این حالت ترازو به ما اعلام می‌کند که چه تعداید قطعه روی ترازو قرار دارد. این هم یکی از قابلیت‌هایی است که در واحدهای تولید آزمایشگاهی بیشتر کاربرد دارد.

   برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد مقاله‌ی حالت قطعه شمار (Parts Counting) در ترازو را مطالعه نمایید.

   توزین حیوانات با ترازوی دیجیتال دقیق

   اگر تا به حال قصد کرده باشید که یک حیوان را وزن کنید، حتما از مشکلات آن آگهی دارید. اگر این حیوان شیطنت هم داشته باشد و هی بالا و پایین بپرد، حتما دردسر بیشتر هم خواهید داشت.

   قابلیت توزین حیوانات در ترازو به این صورت است که تاثیرات بالا و پایین پریدن و جابجایی‌ها را از بین می‌برد و در نهایت وزن صحیح را نمایش می‌دهد. در یک برند و مدل مشخص، داشتن یا نداشتن این قابلیت می‌تواند روی قیمت ترازو تاثیر بگذارد.

   نظرتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   Fill out this field
   Fill out this field
   لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

   فهرست