ترازوی دو رقم اعشار یا همان دقت یک صدم

folder_openآزمایشگاهی, طلافروشی
comment2 دیدگاه

  مشاوره تخصصی خرید

  شاید پرکاربردترین دقت در میان ترازوها، ترازوی دو رقم اعشار یا همان ترازوی یک صدم باشد. در این مطلب کمی در مورد این محصول پر استفاده صحبت می کنیم. در صورتی که قصد خرید این ترازو را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

  کاربردهای ترازوی دیجیتال یک صدم گرم

  این ترازو به واسطه‌ی دقت مطلوبی که دارد، هم در آزمایشگاه‌ها و هم در طلافروشی‌ها کاربرد گسترده‌ای دارد. شاید به طور کل بتوان گفت که این دقت، بین دنیای غیر آزمایشگاهی و آزمایشگاهی قرار گرفته است. زیرا معمولا ترازوهای با دقت کمتر از این در دنیای علم کاربردی ندارند و از طرفی ترازوهای بالاتر از این دقت، کاملا کاربردهای آزمایشگاهی و علمی دارند.

  از سوی دیگر، در تناسب با قیمت فلز طلا، این ترازو دقت مناسبی را برای وزن کردن این ماده‌ی ارزشمند ارائه می‌دهد. در روزی که این مطلب نوشته شده، قیمت هر گرم طلای 18 عیار برابر یک میلیون و سیصد هزار تومان است. بنابراین ترازوی با دقت 0.01 می‌تواند گام‌های 13 هزار تومانی را در درک کند.

  دقت کنید که اگر در یک طلافروشی به جای ترازوی یک صدم از دقت یک دهم استفاده شود، هر رقم اعشار تغییر معادل 130 هزار تومان می‌شود.

  ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.01

  همان‌طور که در بالا گفتیم، از این محصول می‌توان به عنوان یک ترازوی آزمایشگاهی نیز استفاده کرد. هر چند که این حداقل دقت برای یک ترازو در آزمایشگاه است، اما به هر حال کاربردهای خودش را دارد.

  ترازوی آزمایشگاهی با دقت 0.01 استفاده می‌شود عبارتند از:

  • صنایع غذا و دارو
  • پتروشیمی
  • آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت
  • کارخانه‌جات مواد غذایی
  • آزمایشگاه‌های همکار محیط زیست

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترازوی آزمایشگاهی کلیک کنید.

   مشاوره تخصصی خرید

   کالیبراسیون ترازوهای دو رقم اعشار

   به طور کل ما برای ترازوها دو نوع کالیبراسیون داریم. کالیبراسیون داخلی و خارجی. همانطور که قبلا هم در بخش وبلاگ واحد ترازوی صدراپژوهش اشاره کردیم، کالیبراسیون داخلی امکانی است که یوزر بدون استفاده از وزنه‌ی خارجی، می‌تواند ترازو را کالیبره کند و از آن پس از صحت نتایج اطمینان حاصل کند.

   برعکس کالیبراسیون داخلی، در کالیبره‌ی خارجی، این پروسه توسط کاربر دستگاه انجام می‌شود. انجام آن هم به این صورت است که ابتدا یوزر ترازو را به حالت کالیبره می‌برد و سپس با قرار دادن وزنه روی ترازو، مقدار وزن را برای تعریف می‌کند

   محفظه‌ی شیشه‌ای

   موضوع دیگری که در ترازوهای دقیق دیجیتال مطرح است، موضوع محفظه‌ای یا همان draft shield است. ترازوهای دقیق به واسطه‌ی حساسیت بالاشان نسبت به تغییرات محیطی، باید شرایطی را داشته باشند که کمتر تخت تاثیر این عوامل قرار بگیرند.

   یکی از مهم‌ترین این عوامل، جریان هواست. به صورت طبیعی اگر یک ترازو در معرض جریان هوای قوی قرار بگیرد، پروسه‌ی توزین آن با اختلال مواجه می‌شود. البته در نظر داشته باشید که این قضیه در مورد ترازوهای غیر دقیق مانند ترازوی خانه و آشپزخانه صادق نیست. اما در ترازوهای آزمایشگاهی خیلی اهمیت دارد.

   برخی شرکت‌ها مانند متلر در بعضی از مدل‌های ترازوی یک صدم، محفظه‌ی شیشه‌ای قرار می‌دهند. البته این نکته مطرح است که در این دقت، نیازی به محفظه‌ی نیست و اغلب ترازوهای یک صدم محفظه ندارند.

   عوامل موثر در قیمت این ترازو

   همانطور که قبلا هم در بلاگ ترازوی صدراپژوهش صخبت کردیم، چند عامل اساسی در قیمت ترازوها تاثیرگذار هستند.این عوامل عبارتند از:

   • دقت
   • ظرفیت
   • مدل کالیبراسیون (داخلی یا خارجی)
   • محفظه‌ی شیشه‌ای
   • برند

   در واقع عوامل زیادی می‌تواند تاثیر داشته باشد اما موارد اصلی همین‌هایی بود که در بالا اشاره کردیم.

   حال با توجه به این که دقت ترازوی ما مشخص است، باید بگوییم که در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت ترازو بالاتر برود – یعنی هر چقدر ترازو بتواند وزن بالاتری را اندازه بگیر – قیمتش بیشتر می‌شود.

   مثلا ترازوی 600 گرم از برند ای ان دی، قیمتش تقریبا یک سوم ترازوی 3 کیلویی از همان برند است.

   عامل دیگر تاثیر گذار، موضوع کالیبراسیون است. به طور کل ترازوهایی که کالیبره داخلی هستند، قیمتشان بالاتر از ترازوهای کالیبره خارجی است. البته باید در نظر داشت که این موضوع در مورد یک مدل از یک برند صادق است. یعنی در نمی‌شود یک ترازوی کالیبره داخلی از یک برند را با یک ترازوی کالیبره خارجی از برند دیگر مقایسه کرد. این موضوع به وضوح در مورد برندهای RADWAG و A&D مشخص است. ترازوهای RADWAG از ترازوهای A&D ارزان تر هستند.

   برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی قیمت ترازوی یک صدم را در بلاگ ترازوی صدراپژوهش مطالعه نمایید.

   برند ترازو یک صدم

   تقریبا تمام برندهای مطرح دنیا در زمینه‌ی ترازو، این دقت را تولید می‌کنند. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، این دقت، پرکاربردترین دقت در میان ترازوهای دیجیتال دقیق است.

   البته قیمت‌ها متفاوت است. بخشی از این تفاوت قیمت از کارایی و تکنولوژی ترازو می‌آید. اما بخش دیگگری از تبلیغات، شناخت مشتری از آن برند، قدمت برند و عواملی از این دست ناشی می‌شود. بنابراین این موضوع کاملا محتمل است که یک ترازو از یک برند غیر معروف، کارایی بسیار بهتری از مشابه خود در برند معروف داشته باشد. اما به واسطه‌ی اعتمادی که آن برند معروف در میان مشتریان ایجاد کرده است، اکثر افراد تمایل به خرید از برند معروف‌تر را داشته باشند.

   این یکی از موضوعاتی است که می‌تواند مشتری را در هنگام خرید بسیار آشفته کند و به واسطه‌ی معروفیت یک برند، نتواند انتخاب درست داشته باشد. خبر خوش این است که ما این مشکل را در صدراپژوهش تا حدی کرده‌ایم.

   شما ضمن امکان مشاهده‌ی برندهای مختلف از نزدیک، این امکان را نیز دارید که نیازهای کاری خود را به کارشناسان فروش کجکوعه اعلام نمایید و کارشناسان ما با توجه به شناختی که از ترازوها دارند، بهترین و مناسب‌ترین مدل را به شما معرفی نمایند. صدراپژوهش نماینده‌ی هیچ برندی نیست. یعنی به صورت انحصاری کار نمی‌کند. بنابراین با تمام برندها کار می‌کند و موجودی دارد.

   صدراپژوهش نماینده‌ی هیچ برندی نیست و با تمام برندها کار می‌کند.

   در صورت نیاز به استفاده از خدمات صدراپژوهش با ما در ارتباط باشید.

   2 دیدگاه. ارسال نظر

   • محمدعلی
    26 خرداد 1400 12:27

    مقاله خیلی خوبی بود
    یکی از مشکلایی که من داشتم در مورد چند رقم بودن ترازو بود که هر جا ی چیزی میگفتن ولی این مقاله خیلی بهم کمک کرد

    پاسخ
    • سلام محمدعلی عزیز
     این موضوع باعث خوشحالی ماست.
     تشکر بابت ارسال نظر

     پاسخ

   نظرتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   Fill out this field
   Fill out this field
   لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

   فهرست