ترازوی دو رقم اعشار – ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.01

folder_openآزمایشگاهی, طلافروشی
comment2 دیدگاه

در میان ترازوهای دیجیتال دقیق، شاید به جرات بتوان گفت که ترازوی دو رقم اعشار از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. در حقیقت این ترازو همان ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.01 است که در ایران آن را با نام ترازوی سه صفر آزمایشگاهی هم می‌شناسند. در این مطلب قصد داریم انداکی در مورد این وسیله‌ی ارزشمند صحبت کنیم تا در صورت نیاز به خرید، بتوانیم انتخاب بهتر و درست‌تری داشته باشیم.

ترازو سه صفر یعنی چی؟

یکی از موضوعاتی که همواره باعث آشفتگی ذهن افراد می‌شود، اسامی مختلف ترازوهاست. سه صفر، سه رقم اعشار، 0/001 و …

باید به این نکته دقت داشت که وقتی دقت ترازو را همراه با کلمه‌ی صفر به کار می‌ریم، باید صفر پشت ممیز را هم بشماریم. یعنی اگر دقت ترازو 0/1 گرم است، پس این ترازو دوصفر است.(باید تعداد ارقام قبل و بعد از ممیز را بشماریم) در نتیجه ترازوی سه صفر یعنی ترازویی که یک صفر پشت ممیز و دو رقم در جلوی ممیز دارد. یعنی 0/01 گرم. حالا ما در ریاضیات عدد 0/01 را یک‌صدم می‌خوانیم.

بنابراین ترازوی سه‌صفر، همان ترازوی یک‌صدم گرم یا ترازوی با دقت 0.01 گرم است. به این ترازو دو رقم اعشار هم می‌گویند.

کاربردهای ترازوی دو رقم اعشار

ترازوی دو رقم اعشار یکی از رندترین ترازوهای بازار است. این ترازو کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد. یکی از آن صنایع، طلافروشی و طلاسازی است. تقریبا تمام طلافروشی‌ها یک ترازوی دو رقم اعشار از برند A&D دارند. معروف‌ترین ترازوهای سه صفر در میان طلافروشی‌ها، ترازوی EK610 و GF3000 است. که ظرفیت اولی 600 گرم و ظرفیت دومی 3 کیلوگرم است. ترازوی دیجیتال یک صدم گرم به واسطه‌ی اندازه‌گیری یکصدم گرم، تا حد قابل قبولی برای طلافروشی‌ها مناسب است.

از دیگر کاربردهای ترازوی با دقت 0.01 می‌توان به آزمایشگاه‌های شیمی اشاره کرد. تقریبا هر جایی که صحبت از شیمیِ تر می‌شود، یک پای جریان، ترازو و اندازه‌گیری است. شیمی تر یا شیمی مرطوب بخشی از شیمی تجزیه است که از روش‌های کلاسیک مانند مشاهده برای تجزیه‌ی مواد استفاده می‌کند. این ماده شیمیایی مرطوب نامیده می شود زیرا بیشتر تجزیه و تحلیل‌ها در فاز مایع انجام می‌شود. شیمیِ تر همچنین شیمی نیمکت نامیده می‌شود زیرا بسیاری از آزمایش‌ها در نیمکت‌های آزمایشگاهی انجام می‌شود.

این ترازوها کاربردهای زیادی در صنعت غذا، صنعت دارو، آزمایشگاه‌های زیست، بیوشیمی، معدن و … نیز دارند. به طور کل هر جایی که موضوع آنالیز کمی مطرح است، ما به ترازو نیاز خواهیم داشت.

ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.01، پرکاربردترین ترازو در آزمایشگاه است.

بر خلاف تصور عمومی، ترازوهای سه صفر جزو ترازوهای آنالیتیک نیستند. مطابق تقسیم‌بندی سایت Sartorius این ترازوها در دسته‌بندی Precision Lab Balances and Scales قرار دارند و حدود 10 برابر از ترازوهای آنالیتیک ضعیف‌تر هستند. منظور از ضعیف‌تر بودن هم دقت است. یعنی یک ترازوی آنالیتیک حداقل 10 برابر دقیق‌تر می تواند اندازه‌گیری کند.

کالیبراسیون ترازوی دیجیتال یک صدم

ترازوی دو رقم اعشار مانند دیگر ترازوهای آزمایشگاهی، به سه صورت می‌تواند کالیبره شود. البته به این صورت نیست که همه ترازوها هر سه قابلیت را داشته باشند. انواع کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی به صورت زیر است:

 1. کالیبراسیون خارجی
 2. کالیبراسیون داخلی
 3. اتوکالیبره

اگر بخواهیم به اختصار توضیح دهیم، کالیبراسیون خارجی ترازو باید به وسیله‌ی یک وزنه‌ی دقیق انجام شود. در حالی که کالیبراسیون داخلی و اتوکالیبره، به وسیله ی یک وزنه که خود سازنده داخل ترازو قرار داده است، انجام می‌شود. برای آشنایی بیشتر با کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی کلیک کنید.

ظرفیت ترازوی آزمایشگاهی دقت یک صدم

این ترازوها در ظرفیت‌های مختلفی موجود هستند. معمولا ظرفیت این ترازو می‌تواند بین 600 گرم تا 15 کیلوگرم باشد. همانطور که قبلا در مقالات بلاگ صدرا پژوهش اشاره کردیم، دقت و ظرفیت ترازو با هم نسبت عکس دارند. یعنی هر قدر دقت بالاتر برود، ظرفیت پایین‌تر می‌آید.

تعمیر ترازوی با دقت 0.01

در هنگام خرید ترازو باید این نکته را هم مد نظر قرار دهیم که ترازویی بخریم که قابلیت تعمیر داشته باشد. این روزها بازار پر شده است از ترازوهای چینی که در صورت بروز مشکل برایشان، دیگر قابل تعمیر نیستند.

صدرا پژوهش ابتدا پشتیبان فنی است، سپس فروشنده

تیم فنی صدرا پژوهش به پشتوانه‌ی یک تجربه‌ی شانزده‌ساله، خدمات بسیار خوبی در زمینه تعمیر ترازوی آزمایشگاهی ارائه می‌دهد. در ادامه برخی نمونه‌های تعمیرشده‌ی ترازو در این شرکت را مشاهده‌ می‌‌کنیم.

تعمیر ترازوی Sartorius

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Mettler Toledo

برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Acculab

آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدرا پژوهش

تعمیر ترازوی AND

ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Ohaus

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

تعمیر سایر برندهای ترازوی آزمایشگاهی

تعمیر ترازوهای چینی و متفرقه در صدرا پژوهش

در صورتی که قصد خرید ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

2 دیدگاه. ارسال نظر

 • محمدعلی
  26 خرداد 1400 12:27

  مقاله خیلی خوبی بود
  یکی از مشکلایی که من داشتم در مورد چند رقم بودن ترازو بود که هر جا ی چیزی میگفتن ولی این مقاله خیلی بهم کمک کرد

  پاسخ
  • سلام محمدعلی عزیز
   این موضوع باعث خوشحالی ماست.
   تشکر بابت ارسال نظر

   پاسخ

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست