ترازوی دو رقم اعشار – ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت ۰.۰۱

folder_openآزمایشگاه, طلافروشی
commentبدون دیدگاه

در میان ترازوهای دیجیتال دقیق، شاید به جرات بتوان گفت که ترازوی دو رقم اعشار از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. در حقیقت این ترازو همان ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت ۰.۰۱ است که در ایران آن را با نام ترازوی سه صفر آزمایشگاهی هم می‌شناسند. در این مطلب قصد داریم انداکی در مورد این وسیله‌ی ارزشمند صحبت کنیم تا در صورت نیاز به خرید، بتوانید انتخاب بهتر و درست‌تری داشته باشید. پیش از شروع صحبت، نگاهی به ترازوهای سه صفر صدراتوزین می‌اندازیم:

برای مشاهده‌ی لیست کامل ترازوهای به فروشگاه صدراتوزین مراجعه نمایید و در قسمت فیلتر، ۰.۰۱ گرم را انتخاب نمایید.

ترازو سه صفر یعنی چی؟

یکی از موضوعاتی که همواره باعث آشفتگی ذهن افراد می‌شود، اسامی مختلف ترازوهاست. سه صفر، سه رقم اعشار، ۰/۰۰۱ و …

باید به این نکته دقت داشت که وقتی دقت ترازو را همراه با کلمه‌ی صفر به کار می‌ریم، باید صفر پشت ممیز را هم بخوانیم. یعنی اگر دقت ترازو ۰/۱ گرم است، پس این ترازو دوصفر است.(باید تعداد ارقام قبل و بعد از ممیز را بشماریم) در نتیجه ترازوی سه صفر یعنی ترازویی که یک صفر پشت ممیز و دو رقم در جلوی ممیز دارد. یعنی ۰/۰۱ گرم. حالا ما در ریاضیات عدد ۰/۰۱ را یک‌صدم می‌خوانیم.

بنابراین ترازوی سه‌صفر، همان ترازوی یک‌صدم گرم یا ترازوی با دقت ۰.۰۱ است. به این ترازو دو رقم اعشار هم می‌گویند.

کاربردهای ترازوی دو رقم اعشار

ترازوی دو رقم اعشار یکی از رندترین ترازوهای بازار است. این ترازو کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد. یکی از آن صنایع، طلافروشی و طلاسازی است. تقریبا تمام طلافروشی ها یک ترازوی دو رقم اعشار از برند A&D دارند. معروف ترین ترازوهای سه صفر در میان طلافروشی‌ها، ترازوی EK610 و GF3000 است. که ظرفیت اولی ۶۰۰ گرم و ظرفیت دومی ۳ کیلوگرم است. ترازوی دیجیتال یک صدم گرم به واسطه‌ی اندازه‌گیری یکصدم گرم، تا حد قابل قبولی برای طلافروشی ها مناسب است.

از دیگر کاربردهای ترازوی با دقت ۰.۰۱ می‌توان به آزمایشگاه های شیمی اشاره کرد. تقریبا هر جایی که صحبت از شیمی تر می‌شود، یک پای جریان ترازو و اندازه گیری است. شیمی تر یا شیمی مرطوب بخشی از شیمی تجزیه است که از روشهای کلاسیک مانند مشاهده برای تجزیه مواد استفاده می کند. این ماده شیمیایی مرطوب نامیده می شود زیرا بیشتر تجزیه و تحلیل ها در فاز مایع انجام می شود. شیمی تر همچنین شیمی نیمکت نامیده می شود زیرا بسیاری از آزمایش ها در نیمکت های آزمایشگاهی انجام می شود.

این ترازوها کاربردهای زیادی در صنعت غذا، صنعت دارو، آزمایشگاه‌های زیست، بیوشیمی، معدن و … نیز دارند. به طور کل هر جایی که موضوع آنالیز کمی مطرح است، ما به ترازو نیاز خواهیم داشت.

ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت ۰.۰۱، پرکاربردترین ترازو در آزمایشگاه است.

بر خلاف تصور عمومی، ترازوهای دو صفر جزو ترازوهای آنالیتیک نیستند. مطابق تقسیم‌بندی سایت Sartorius این ترازوها در دسته‌بندی Precision Lab Balances and Scales قرار دارند و حدود ۱۰ برابر از ترازوهای آنالیتیک ضعیف تر هستند. منظور از ضعیف تر بودن هم دقت است. یعنی یک ترازوی آنالیتیک حداقل ۱۰ برابر دقیق تر می تواند اندازه گیری کند.

کالیبراسیون ترازوی دیجیتال یک صدم

ترازوی دو رقم اعشار مانند دیگر ترازوهای آزمایشگاهی، به سه صورت می‌تواند کالیبره شود. البته به این صورت نیست که همه ترازوها هر سه قابلیت را داشته باشند. انواع کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی به صورت زیر است:

  1. کالیبراسیون خارجی
  2. کالیبراسیون داخلی
  3. اتوکالیبره

اگر بخواهیم به اختصار توضیح دهیم، کالیبراسیون خارجی ترازو باید به وسیله‌ی یک وزنه‌ی دقیق انجام شود. در حالی که کالیبراسیون داخلی و اتوکالیبره، به وسیله ی یک وزنه که خود سازنده داخل ترازو قرار داده است، انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی کلیک کنید.

ظرفیت ترازوی آزمایشگاهی دقت یک صدم

این ترازوها در ظرفیت های مختلفی موجود هستند. معمولا ظرفیت این ترازو می‌تواند بین ۶۰۰ گرم تا ۱۵ کیلوگرم باشد. همانطور که قبلا در مقالات بلاگ صدراتوزین اشاره کردیم، دقت و ظرفیت ترازو با هم نسبت عکس دارند. یعنی هر قدر دقت بالاتر برود، ظرفیت پایین تر می آید.

تعمیر ترازوی با دقت ۰.۰۱

در هنگام خرید ترازو به این نکته هم دقت بفرمایید که ترازویی بخرید که قابلیت تعمیر داشته باشد. این روزها بازار پر شده است از ترازوهای چینی که در صورت بروز مشکل برایشان، دیگر قابل تعمیر نیستند.

صدراتوزین ابتدا پشتیبان فنی است، سپس فروشنده

تیم فنی صدراتوزین به پشتوانه‌ی یک تجربه‌ی شانزده‌ساله، خدمات بسیار خوبی در زمینه تعمیر ترازوی آزمایشگاهی ارائه می‌دهد. در ادامه برخی نمونه‌های تعمیرشده‌ی ترازو در این شرکت را مشاهده‌ می‌نمایید.

تعمیر ترازوی Sartorius

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Mettler Toledo

برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Acculab

آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدراتوزین

تعمیر ترازوی AND

ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Ohaus

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

تعمیر سایر برندهای ترازوی آزمایشگاهی

تعمیر ترازوهای چینی و متفرقه در صدراتوزین

در صورتی که قصد خرید ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

برچسب‌ها: , , , ,

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست