دقت ترازو آزمایشگاهی؛ اهمیت دقت و حساسیت در ترازوهای گرمی

folder_openآزمایشگاهی
comment2 دیدگاه
ترازو آزمایشگاهی

ترازو آزمایشگاهی یکی از پرکاربردترین انواع ترازوهای گرمی است. اما این ترازو‌ها انواع دیگری هم دارند که در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و از اهمیت بسیار زیادی نیز برخوردار هستند. در این مقاله قصد داریم ضمن صحبت در رابطه با دقت ترازو آزمایشگاهی، انواع ترازوهای گرمی را نیز معرفی کرده و با بیان ویژگی‌ها، انواع و قابلیت‌های این ابزارها، شما را با فاکتورهای موثر در تعیین قیمت این نوع ترازو آشنا کنیم.

دقت ترازو آزمایشگاهی چگونه تعیین می‌شود؟

دقت ترازوی آزمایشگاهی
ترازوهای آزمایشگاهی، از جمله مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها، برای توزین مواد و محلول‌های شیمیایی است و یکی از انواع پرکاربرد ترازوهای گرمی به‌شمار می‌رود. این وسیله انواع متنوعی دارد و بر اساس عملکردی که از خود نشان می‌دهد، به مدل‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. اصلی‌ترین ویژگی ترازوهای دیجیتال آزمایشگاهی، حساسیت بسیار بالای این دستگاه‌ها و نبود خطا در نتایج به‌دست آمده از آزمایش است.

در میان پارامترهای مختلفی که در انتخاب یک ترازو به آن‌ها توجه می‌شود، دقت ترازو اهمیت بسیار بالایی دارد که دلیل آن نیز ارتباط مستقیم نتایج حاصل از توزین، با سلامت انسان‌ها است. در برخی از موارد، حساسیت اندازه‌گیری به‌قدری بالا است که برای جلوگیری از تاثیر فشار هوا روی نتیجه‌ی آزمایش، از ترازوهایی که دارای محفظه‌ی توزین هستند استفاده می‌شود.

قلب تپنده‌ی ترازو گرمی و مهم‌ترین بخش این دستگاه، قطعه‌ای است که «لودسل» نام دارد. لودسل یا حسگر توزین، ماهیت ترازوهای گرمی را تعیین می‌کند و مهم‌ترین وجه‌تمایز انواع تراوزی دیجیتال محسوب می‌شود. این قطعه‌ی حیاتی، فشار و نیروی حاصل از مواد را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند و از حساسیت‌های مختلفی برخوردار است. براساس تفاوت موجود در حساسیت انواع لودسل، ترازوهای گرمی نیز به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

انواع ترازوی گرمی

انواع ترازوی گرمی
انواع ترازوهای گرمی بر اساس دقت آن‌ها و با کمک اعداد اعشاری طبقه‌بندی می شوند. امروزه در بازار، شاهد عرضه‌ی ترازوهایی با دقت: ۰/۱، ۰/۰۱، ۰/۰۰۱، ۰/۰۰۰۱، ۰/۰۰۰۰۱ هستیم که برای اندازه‌گیری‌هایی با حساسیت بسیار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترازوها با نام ترازوی یک رقم اعشار، ترازوی دو رقم اعشار، ترازوی سه رقم اعشار و… نیز شناخته می‌شوند و به‌دلیل دقت بالا، از تقاضای بسیار زیادی نیز برخوردار هستند.

کاربردهای مختلف ترازوهای گرمی، بر اساس دقت این ابزارها تعیین می‌شود و حساسیت این ترازوها، نقش تعیین‌کننده‌ای در حوزه‌ی به‌کارگیری این محصولات ایفا می‌کند. ترازوهای آزمایشگاهی، ترازوی مثقالی، ترازوی طلاکشی و ترازوی زعفران، ازجمله رایج‌ترین انواع ترازوهای گرمی موجود در بازار به‌شمار می‌روند.

قابلیت‌های ترازوی گرمی

ترازوی آزمایشگاهی
اولین و مهم‌ترین قابلیتی که تمامی ترازوهای گرمی از آن برخوردار هستند، توزین مواد مختلف با دقت بسیار بالا است. تمامی ترازوهای گرمی موجود در بازار، از آزمایشگاهی گرفته تا طلاکشی، همگی قادرند مواد مختلف را با دقتی بسیار بالا اندازه‌گیری کنند. قابلیت دیگری که در این ترازوها وجود دارد و به کاربردهای متنوع آن‌ها در حوزه‌های مختلف مربوط می‌شود، توانایی تبدیل واحدهای وزنی مختلف به یکدیگر است. ترازوهای گرمی، تنها با فشردن یک دکمه، واحدهای وزنی مختلف را به یکدیگر تبدیل کرده و کاربران را از انجام محاسبات پیچیده بی‌نیاز می‌کنند.

یکی دیگر از قابلیت‌های منحصربه‌فردی که در ترازوهای گرمی پیشرفته به‌ چشم می‌خورد، قابلیت اتصال این ترازوها به سایر دستگاه‌های الکترونیکی است. ترازوهای گرمی از طریق پورت یو‌اس‌بی و با استفاده از یک کابل، به‌سادگی به کامپیوتر یا چاپگر متصل می‌شوند. وجود قابلیت اتصال در تراوزهای گرمی، این امکان را به کاربران آن‌ها می‌دهد که اطلاعات مورد نیاز خود را چاپ کنند یا با انتقال آن‌ها به کامپیوتر، محاسبات و تحلیل‌های مورد نیاز خود را انجام دهند.

علاوه بر تمام قابلیت‌ها و امکاناتی که به آن‌ها اشاره کردیم، ترازوهای گرمی از قابلیت منحصربه‌فرد دیگری نیز بهره می‌برند که سبب برتری آن‌ها به دیگر انواع ترازوها شده است؛ این قابلیت تاثیرگذار، چیزی نیست جز سرعت توزین ترازوی گرمی. ترازوهای گرمی دیجیتال، در کسری از ثانیه، عملیات توزین را انجام داده و نتیجه‌ای دقیق و قابل‌اتکا را برای کاربران خود به‌ نمایش می‌گذارند.

تنوع ظاهری ترازوهای گرمی

ترازوهای گرمی
امروزه به لطف پیشرفت‌های علم‌ و تکنولوژی و همچنین، گسترده‌تر شدن نیازهای کاربران ترازوهای گرمی، شاهد عرضه‌ی انواع مختلفی از این ترازوها به بازار هستیم. از ترازوهای کوچک جیبی گرفته تا ترازوهای گرمی بزرگ که برای توزین نمونه‌های بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، همگی نمونه‌هایی از ترازوهای گرمی هستند. برخی از این ترازوها، مجهز به سینی توزین پیاله‌ای بوده و تعدادی از آن‌ها نیز از سینی‌های استیبل برخوردار هستند. ترازو آزمایشگاهی که معروف‌ترین و رایج‌ترین نوع ترازوی گرمی است، در اطراف سینی توزین خود محفظه‌ای دارد که مانع از ورود جریان هوا به محیط توزین و بروز خطا در اندازه‌گیری می‌شود.

مهم‌ترین نکته‌ای که در استفاده از ترازوهای گرمی باید به آن توجه کرد، پرهیز از قراردادن این دستگاه در معرض باد و گردوغبار است. نکته‌ی دیگری که در رابطه با ترازوهای گرمی و افزایش دقت توزین این دستگاه‌ها مطرح می‌شود، توجه به سطح قرارگرفتن ترازو است. برای جلوگیری از خطای اندازه‌گیری و گرفتن دقیق‌ترین نتیجه‌ی ممکن، ترازوی گرمی باید روی سطحی صاف و به‌صورت کاملا ثابت، قرار داده شود. کوچک‌ترین ناهمواری در سطح اسقرار ترازو و لق‌بودن دستگاه، سبب بروز خطا در آزمایش شده و صحت نتیجه را اتکاناپذیر می‌کند.

قیمت ترازو گرمی

ترازو گرمی
یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در رابطه با ترازوهای گرمی، قیمت این دستگاه‌ها است. قیمت ترازوی گرمی، به چند فاکتور بستگی دارد و بر اساس این پارامترها تعیین می‌شود. مهم‌ترین عواملی که قیمت ترازو گرمی را دستخوش نوسان می‌کنند، به شرح زیر هستند:

  • برند ترازو: مسلما قیمت برندهای معروف و شناخته‌شده نسبت به محصولات دیگر کمی بالاتر خواهد بود.
  • دقت اندازه‌گیری ترازو: هرچه ترازوی گرمی از دقت بالاتری برخوردار باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.
  • گارانتی ترازو: داشتن گارانتی یکی از مهم‌ترین مزایای یک دستگاه به‌شمار می‌رود و تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت آن دارد.
  • خدمات پس‌از فروش ترازو: ارائه‌ی خدمات پس از فروش، سبب افزایش قیمت نهایی محصول خواهد شد.

همان‌طور که در این مطلب گفته شد، ترازو گرمی دستگاهی دقیق است و ترازو آزمایشگاهی یکی از کاربردی‌ترین انواع این ابزار پرفروش به‌شمار می‌رود. چنانچه در رابطه با دقت ترازو آزمایشگاهی نظری دارید، در قسمت نظرات با ما در میان گذاشته و پاسخ سوالات خود را نیز دریافت کنید.

2 دیدگاه. ارسال نظر

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست