قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی

folder_openآزمایشگاهی
commentبدون دیدگاه

تعیین قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی به عوامل زیادی بر می‌گردد. عواملی همچون دقت، ظرفیت، برند، نوع کالیبراسیون، قابل‌حمل بودن و …

در این مطلب قصد داریم کمی در مورد این موارد تاثیرگذار در تعیین قیمت این محصول پراستفاده‌ی آزمایشگاهی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی؛ تابعی از دقت است

دقت اولین و مهم‌ترین فاکتور در مورد ترازوهای آزمایشگاهی است. اصولا اولین موضوعی که کمپانی‌های معتبر خیلی روی آن مانور می‌دهند، همین دقت است. زیرا برای بالابردن دقت یک ترازو، نیاز به تکنولوژی بالاتری داریم. بنابراین اگر یک کمپانی ترازویی با دقت هفت رقم اعشار تولید می‌کند، یعنی از تکنولوژی بالایی استفاده می‌کند.

ترازوهای آزمایشگاهی بنا به کاربردهای مختلف، دقت‌های متفاوتی دارند. این رنج دقت بین دو رقم تا هفت رقم بعد از اعشار است. (ترازوی 7 رقم اعشار یعنی ترازویی که دقتش 0/0000001 گرم است.)

کمپانی‌های مختلف برای دقت‌های مختلف، در اغلب موارد، نام‌گذاری‌های یکسانی دارند که به شرح زیر است.

 

ردیف دقت نام تجاری
1 0/0000001 g 0/1 µg ترازوی فوق میکرو Ultra-Micro Balance
2 0/000001 g 1 µg ترازوی میکرو Micro Balance
3 0/00001 g 10 µg ترازوی نیمه میکرو Semi-Micro Balance
4 0/0001 g 0/1 mg ترازوی آنالیتیک Analytical balances
5 0/001 g 1 mg ترازوی دقیق Precision Balance
6 0/01 10 mg
7 0/1 100 mg

البته همان‌طور که گفتیم، کمپانی‌های مختلف، برای دقت های متفاوت 100 درصد نام‌گذاری یکسان ندارند. اما در بیشتر موارد، نام‌گذاری ترازوهای‌شان از جدول فوق پیروی می‌کند.

نکته‌ای که در مورد ترازوها وجود دارد، این است که هر قدر دقت ترازو بالاتر برود (در اصل عدد دقت کوچکتر شود)، قیمت ترازو هم بالاتر می‌رود. به عنوان نمونه قیمت ترازو a&d مدل AD-4212D-33 که ظرفیتش 1 میکرو‌گرم است، 4500 دلار می‌باشد. در حالی که ترازوی EK-610 از همین برند با دقت 10 میلی‌گرم، 510 دلار است.

هر قدر دقت ترازو بالاتر برود، قیمت آن هم بالاتر می‌رود.

بنابراین در هنگام خرید ترازو باید ابتدا خیلی دقیق بررسی کرد که دقت مورد نیاز ما چقدر است. سپس اقدام به خرید کرد. زیرا ممکن است مثلا ما به یک ترازوی چهار رقم اعشار نیاز داشته باشیم ولی بر اثر اشتباه ترازوی سه رقم بخریم. این باعث می‌شود کلی پول اضافه هزینه کنیم در حالی که نیازی به آن دقت نداریم.

ظرفیت ترازو در قیمت ترازوی فوق حساس اثر مستقیم دارد

بعد از دقت، شاید مهم‌ترین مساله در مورد یک ترازو ظرفیت آن باشد. این نکته در مورد تمام ترازوهای دقیق و حساس صادق است که هر قدر دقت یک ترازو بالاتر می‌رود، ظرفیت کمتری را می‌تواند اندازه‌گیری کند. ظرفیت ترازو، ماکزیمم وزنی است که می‌تواند تحمل کند و اندازه بگیرد و این مورد در برندهای متفاوت، خیلی فرقی نمی‌کند. مثلا ترازو radwag با دقت 0/1 میلی‌گرم، ماکزیمم ظرفیتش 510 گرم است. به همین صورت در مورد ترازوی Sartorius هم ماکزیمم ظرفیتِ ترازوهای 0/1 میلی گرم، 520 گرم است.

این نکته‌ی مهمی است که هر قدر دقت ترازو بالا می‌رود، قیمت هم بالا می‌رود و ظرفیت پایین می‌آید. ولی باید دقت داشت که در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت بالا می‌رود، قیمت نیز بالا می‌رود. مثلا ترازوی EK-610i و ترازوی GF-3000 که هر دو از برند A&D و دو رقم اعشار هستند، با این حال به واسطه‌ی اختلاف ظرفیت با هم اختلاف قیمت زیادی دارند.

در یک دقت ثابت، ظرفیت ترازو با مبلغ پرداختی نسبت مستقیم دارد.

تاثیر انواع کالیبراسیون در قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی

از دیگر موارد مهم در زمینه قیمت انواع ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی، نوع کالیبراسیون آن است. همانطور که قبلا در مقالات بلاگ توضیح دادیم، ما سه نوع کالیبراسیون در مورد ترازوهای آزمایشگاهی داریم.

  1. کالیبراسیون خارجی / دستی
  2. کالیبراسیون داخلی / خودکار
  3. اتوکالیبره

کالیبراسیون دستی یا همان خارحی، ابتدایی‌ترین نوع کالیبراسیون ترازو است که با وزنه‌ی خارجی توسط کاربر انجام می‌شود.  کالیبراسیون داخلی یا همان خودکار، سطح بالاتری از کالیبراسیون است که با وزنه‌ی داخلی خود ترازو به دستور اپراتور انجام می‌شود. در نهایت اتوکالیبره هم مشابه کالیبراسیون داخلی است. با این تفاوت که خود ترازو تصمیم می‌گیرد چه زمانی باید خودش را کالیبره کند.

با توجه به مواردی که گفته شد، مشخص است مورد 1 از همه ارزان‌تر و مورد 3 از همه گران‌تر است.

در ترازوها، خاصیت کالیبراسیون خارجی ارزان‌تر از کالیبراسیون داخلی است.

گارانتی یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی است

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در قیمت ترازوی فوق حساس، گارانتی است. گارانتی‌ها به صورت‌های مختلف هستند. بعضی از تولیدکنندگان، محصولات خود را به این صورت ضمانت می‌کنند که اگر دستگاه تا یک زمان مشخص خراب شد، آن را تعویض می‌کنند و اگر از آن زمان گذشت، آن را تعمیر می‌کنند. نوع دیگر ضمانت به این صورت است که فروشنده می‌پذیرد که دستگاه در صورت بروز مشکل، بدون هیچ هزینه‌ای تعمیر می‌شود.

البته بیان این نکته هم ضروری است که مثلا یک برند خارجی مانند Sartorius، هیچ وقت با توجه به شرایط موجود به کاربر داخل ایران خدمات ارائه نمی‌کند. ولی در هر صورت، شاید بتوان توقع این خدمات را از واردکننده یا فروشنده محصول داشت.

صدرا پژوهش تمامی ترازوهای کارکرده و نو را در هنگام فروش به مدت یک سال گارانتی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

شرکت صدرا پژوهش به پشتیبانی یک تیم پشتیبانی فنی و تجربه‌ی شانزده ساله‌ی تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی، تمامی محصولات خود را حین فروش به مدت یک سال گارانتی می‌کند. با کلیک بر روی لینک‌های زیر می‌توانید بخشی از سوابق تعمیر ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی در صدرا پژوهش را مشاهده نمایید.

تعمیر ترازوی Sartorius

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Mettler Toledo

برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Acculab

آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدرا پژوهش

تعمیر ترازوی AND

ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Ohaus

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

تعمیر سایر برندهای ترازوی آزمایشگاهی

تعمیر ترازوهای چینی و متفرقه در صدرا پژوهش

در صورتی که قصد خرید یا تعمیر ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

سخن پایانی در مورد قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی

در این مطلب سعی کردیم عوامل تاثیرگذار در قیمت ترازوی حساس آزمایشگاهی را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. ضمنا باعث خوشحالی ماست که سوالات، نظرات یا تجربیات شما را درباره‌ی قیمت ترازوی فوق حساس در پایین همین صفحه بخوانیم. کارشناسان ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ خواهند داد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست