ترازو زرگری – ترازوی طلافروشی

folder_openطلافروشی
commentبدون دیدگاه

ترازوی زرگری یا همان ترازوی طلافروشی، به ترازویی‌ گفته می‌شود که بتواند در مغازه‌ی طلافروشی نصب شود و اصولا هیچ تفاوتی با ترازوهای آزمایشگاهی ندارد. شرکت‌های تولیدکننده‌ی ترازو آزمایشگاهی یک سری از ترازوها را مناسب طلافروشی‌ها درست می‌کنند. البته ترازوهایی هم هستند که به صورت مشترک هم در طلافروشی و هم در آزمایشگاه استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم اندکی در مورد ترازو طلافروشی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ترازوی زرگری چیست؟

همان‌طور که در بالا گفتیم، ترازوی زرگری یک مدل از ترازوهای آزمایشگاهی است که در طلافروشی‌ها استفاده می‌شود. همان‌طور که قبلا در مقاله‌ی بهترین ترازوی آزمایشگاهی هم اشاره کردیم، این ترازوها در دقت‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی تولید می‌شوند. ترازوهای آزمایشگاهی ابتدایی می‌توانند دقت یک دهم گرم را اندازه بگیرند در حالی که ترازوهای پیشرفته‌ی دیجیتال، تا دقت هفت رقم بعد از اعشار (100 نانو گرم) را اندازه می‌گیرند.

ترازوهای مورد استفاده در طلافروشی باید بتواند تا دو رقم بعد از اعشار را اندازه بگیرد. البته برخی از طلافروش‌ها ترازوهای با دقت بالاتر از این هم تهیه می‌کنند. اما باید در نظر داشت که دیگر نمی‌شود پایین‌تر از این دقت را استفاده کرد.

مساله‌ی بعد از دقت، ظرفیت ترازو طلا فروشی است. این موضوع کاملا بر می‌گردد به این که شما چه استفاده‌ای از ترازو می‌کنید. آیا فروشنده‌ی خیابان هستید و ماکزیمم خریدی که از شما می‌شود 20 گرم است؟ یا یک فروشنده در بازار طلای تهران هستید و ممکن است بخواهید طلا را در ابعاد کیلو اندازه بگیرید؟ به این موضوع باید توجه کرد که در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت ترازو بالا برود، قیمت آن نیز بالا می‌رود. مثلا در حالی که قیمت ترازو and 600 چیزی در حدود 9 میلیون است، ترازوی and با ظرفیت 3 کیلوگرم، قیمتش حدود 24 میلیون تومان است. بخش عمده این تفاوت قیمت از تفاوت ظرفیت این دو ترازو ناشی می‌شود. زیرا دقتشان یکی است.

بنابراین پیش از اقدام به خرید، حتما باید نیاز خود را بسنجیم و ببینیم که دقیقا به چه دقت و ظرفیتی نیاز داریم.

انواع ترازو زرگری

بسته به نوع فعالیت واحد صنفی، ترازو زرگری انواع مختلفی دارد. این تفاوت هم در دقت ترازو است. به طور کل در حوزه طلافروشی سه نوع کار داریم:

  1. طلافروشی
  2. طلاسازی
  3. آزمایشگاه ری‌گیری

در دو مورد اول یعنی طلافروشی و طلاسازی، ترازوهای مورد استفاده باید بتوانند تا دقت یکصدم گرم را اندازه بگیرند. به این ترازوها در طلافروشی ترازوی یکصدم یا سه‌صفر می‌گویند.

اما در آزمایشگاه ری‌گیری موضوع متفاوت است. در این آزمایشگاه‌ها، به دلیل حساسیت بالاتر کار از ترازوی 5 رقم اعشار استفاده می‌شود. علت هم این است که میزان خطا در ابعاد بزرگ، می‌تواند خیلی تفاوت قیمت درست کند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که اغلب آزمایشگاه‌های ری‌گیری در ایران از ترازوی 4 رقم اعشار (پنج صفر) استفاده می‌کنند.

نکته‌ی دیگر در مورد جواهرات و سنگ‌های ارزشمند است. معمولا کسانی که سنگ‌های ارزشمند می‌فروشند، از ترازوهای سه رقم اعشار (چهارصفر) استفاده می‌کنند.

تعمیر ترازوی زرگری

نکته‌ی آخر در مورد ترازوی طلا، امکان تعمیر آن است. امروزه ترازوهای زیادی وجود دارند که با قیمت‌های بسیار ارزان تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. مثلا در حالی که برند A&D قیمتش 6 میلیون تومان است، معادل چینی همان ترازو قیمتش 2 میلیون تومان است. اما در صورتی که ترازوی چینی مشکلی پیدا کند، تا حد بالایی می توان گفت که مشتری اول و آخرش خودتان هستید و قابل تعمیر نیست. بنابراین در هنگام خرید ترازو این نکته را مد نظر داشته باشید. صدراتوزین به عنوان یک مجموعه با سابقه در زمینه فروش و تعمیر ترازوی زرگری، تجربیات بسیار زیادی در این زمینه دارد.

در ادامه برخی از نمونه های تعمیر ترازو در این شرکت را مشاهده می کنید:

تعمیر ترازوی AND

ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Mettler Toledo

برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Acculab

آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدراتوزین

تعمیر ترازوی Sartorius

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Ohaus

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

تعمیر سایر برندهای ترازوی آزمایشگاهی

تعمیر ترازوهای چینی و متفرقه در صدراتوزین

در صورتی که قصد خرید یا تعمیر ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود را دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

سخن پایانی

در این مقاله اندکی در مورد ترازوی طلا صحبت کردیم تا در هنگام خرید این محصول، بتوانیم درست‌تر انتخاب کنیم. باعث خشنودی ماست که سوالات و نظرات شما را در پایین همین صفحه مشاهده کنیم. کارشناسان ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست