ترازوی طلافروشی – ترازو زرگری

folder_openطلافروشی
commentبدون دیدگاه

ترازوی طلافروشی یا همان ترازوی زرگری، به ترازویی‌ گفته می‌شود که بتواند در مغازه‌ی طلافروشی نصب شود و اصولا هیچ تفاوتی با ترازوهای آزمایشگاهی ندارد. شرکت‌های تولیدکننده‌ی ترازو آزمایشگاهی یک سری از ترازوها را مناسب طلافروشی‌ها درست می‌کنند. البته ترازوهایی هم هستند که به صورت مشترک هم در طلافروشی و هم در آزمایشگاه استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم اندکی در مورد ترازو طلافروشی صحبت کنیم. در صورتی که قصد خرید ترازو زرگری دارید، این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

ترازوی زرگری چیست؟

استفاده از انواع ترازو برای توزین مواد مختلف، به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و بشر از زمانی که به اهمیت اندازه‌گیری پی برد، این وسیله‌ی کاربردی را در حوزه‌های مختلف، به‌کار برده است. ترازوها از ابتدای پیدایش تاکنون، شاهد تحولات بسیاری بوده‌اند؛ اما تنها رسالت مشترک میان تمامی آن‌ها، توزین با دقت بسیار بالا بوده است. ترازو طلافروشی یا ترازوی زرگری همان‌طور که از نام آن نیز پیداست، برای توزین طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دسته‌ی ترازوهای آزمایشگاهی قرار دارد. ترازوهای زرگری، دستگاه‌هایی بسیار حساس هستند و در ظرفیت‌های مختلف در دسترس کاربران قرار دارند.

همان‌طور که گفتیم، ترازوهای طلافروشی در طی سالیان متمادی با تغییرات چشمگیری مواجه شده‌اند و ترازوهای امروزی، پیشرفت‌های چشمگیری نسبت به نسل‌های گذشته‌ی خود دارند. ترازوهای دوکفه‌ای، اولین نسل از ترازوهای زرگری بودند که امروزه با نام ترازوهای سنتی نیز از آن ها یاد می‌شود. ترازوهای دوکفه‌ای که از وزنه‌های چند گرمی تا چند سوتی برای توزین طلا و سنگ‌های قیمتی بهره می‌بردند، دقت چندانی نداشتند و این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که سبب شد تا سازندگان این دستگاه‌ها، به فکر بالابردن دقت آن‌ها و تولید محصولاتی جدید بیفتند.

ترازوی طلافروشی

دقت پایین ترازوهای دوکفه‌ای در کنار بالارفتن ارزش طلا و دیگر سنگ‌های قیمتی، به ساخت و عرضه‌ی ترازوهای دیجیتالی منجر شدند. ترازوهای دیجیتالی، ضمن داشتن دقت و حساسیت بسیار بالا در مقایسه با ترازوهای دوکفه‌ای، با برخورداری از قابلیت‌های منحصربه‌فردی چون تبدیل مقیاس‌های مختلف به یکدیگر، تحولی عظیم در زمینه‌ی توزین به‌وجود آوردند. علاوه بر این موارد، سرعت بسیار بالای ترازوهای دیجیتالی نیز یکی دیگر از مزایایی بود که باعث شد کاربران ترازوهای زرگری، بدون فوت وقت، این ترازوها را جایگزین دستگاه‌های قدیمی خود کنند. به‌عنوان آخرین مزیت ترازو طلافروشی نسبت به ترازوهای دوکفه‌ای، می‌توان به قابلیت اتصال آن‌ به دستگاه‌های جانبی مانند کامپیوتر اشاره کرد. کاربران با استفاده از این قابلیت می‌توانند اطلاعات خود را به دیگر سیستم‌های الکترونیکی منتقل کرده و برای مقاصد مختلف از آن‌ها استفاده کنند.

دقت ترازوی طلافروشی

دقت ترازوی طلافروشی

گفتیم که ترازو طلافروشی برای توزین طلا و دیگر فلزات گران‌بها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل تعبیه‌ی لودسل‌های فوق‌العاده حساس در داخل آن‌ها، از دقت و حساسیت بسیار بالایی نسبت به انواع دیگر ترازو برخوردار است. ترازوی طلافروشی با نام ترازوی سه‌صفر نیز شناخته می‌شود و دقت آن معمولا یک صدم گرم است (در مقاله‌ی دقت ترازو، به‌طور مفصل به موضوع دقت توزین ترازوهای حساس پرداخته و مفهوم آن را شرح داده‌ایم). هرچند که ترازوی صدگرمی، رایج‌ترین ترازوی مورد استفاده برای توزین طلا به‌شمار می‌رود؛ اما برخی اوقات نیز از ترازوی یک‌هزارم گرمی برای ری‌گیری طلا، استفاده می‌شود.

ترازوهای زرگری، اغلب بدون محفظه‌ هستند و سینی توزین آن‌ها نیز دایره‌ای یا چهارگوش است. برخی از انواع این ترازوها، دارای سینی توزین پیاله‌ای هستند و بیشتر در فروشگاه‌هایی که با حجم بالای مشتریان مواجه بوده و نیازمند داشتن سرعت‌ عمل بالا هستند، مورد استفاده قرار کالیبراسیون ترازو مستقیم به برق شهری و برخی دیگر با استفاده از باتری‌های قابل شارژ، کار می‌کنند.

ظرفیت ترازوی طلافروشی

مساله‌ی بعد از دقت، ظرفیت ترازو طلا فروشی است. این موضوع کاملا بر می‌گردد به این که شما چه استفاده‌ای از ترازو می‌کنید. آیا فروشنده‌ی خیابان هستید و ماکزیمم خریدی که از شما می‌شود 20 گرم است؟ یا یک فروشنده در بازار طلای تهران هستید و ممکن است بخواهید طلا را در ابعاد کیلو اندازه بگیرید؟ به این موضوع باید توجه کرد که در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت ترازو بالا برود، قیمت آن نیز بالا می‌رود. مثلا در حالی که قیمت ترازو and 600 چیزی در حدود 9 میلیون است، ترازوی and با ظرفیت 3 کیلوگرم، قیمتش حدود 24 میلیون تومان است. بخش عمده این تفاوت قیمت از تفاوت ظرفیت این دو ترازو ناشی می‌شود. زیرا دقتشان یکی است.

دقت‌سنجی ترازو طلافروشی

دقت‌سنجی ترازو طلافروشی به‌منظور ارزیابی عملکرد این وسیله و توسط نهادهای مرتبط انجام می‌شود. یکی از نهادهایی که در فواصل زمانی مشخص به طلافروشی‌ها مراجعه کرده و دقت ترازوهای طلافروشی را مورد سنجش قرار می‌دهد، موسسه‌ی استاندارد اندازه‌گیری است. این موسسه، هر ۶ ماه یک‌بار به طلافروشی‌های مختلف سر زده و عملکرد ترازوهای این مراکز را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اتحادیه طلافروشان نیز نهاد دیگری است که به‌صورت منظم، ترازوهای مورد استفاده در طلافروشی‌ها را مورد سنجش قرار می‌دهد.

مهم‌ترین نکات استفاده از ترازوهای طلافروشی

ترازوی طلافروشی دستگاهی بسیار حساس است؛ بنابراین برای گرفتن نتیجه‌ای دقیق از آن، باید نکاتی را در استفاده از وسیله مورد توجه قرار دهید. مهم‌ترین نکاتی که در استفاده از ترازوهای زرگری باید به آن‌ها دقت کنید، به شرح زیر هستند:

 • ترازو بودن سطح قرارگیری ترازو
  برای گرفتن نتیجه‌ی دقیق از توزین، تراز بودن سطحی که ترازو را روی آن قرار می‌دهید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت تراز نبودن این سطح، نتیجه‌ی توزین اتکاپذیر نخواهد بود.
 • قرار ندادن ترازو در معرض جریان هوا
  حساسیت و دقت بسیار بالای ترازوهای زرگری سبب می‌شود که کوچک‌ترین عامل خارجی، نتیجه‌ی توزین را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل، ترازو را به‌هیچ عنوان در معرض جریان هوای مستقیم قرار ندهید.
 • کالیبراسیون ترازو
  نکته‌ی بسیار مهمی که برای استفاده‌ی درست از ترازوهای زرگری باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، کالیبراسیون دستگاه در فواصل زمانی منظم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، می‌توانید مقاله‌ی کالیبراسیون ترازو را مطالعه کنید.

قیمت ترازوی طلافروشی

یکی از رایج‌ترین سوالات و ابهاماتی که در رابطه با انواع ترازوهای طلافروشی مطرح شده و برای کاربران این دستگاه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، قیمت ترازوی طلافروشی است. قیمت انواع ترازو زرگری به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها از قرار زیر هستند:

 • برند سازنده‌ی ترازو
 • دقت ترازو
 • گارانتی ترازوی زرگری
 • خدمات پس از فروش

بنابراین پیش از اقدام به خرید، حتما باید نیاز خود را بسنجیم و ببینیم که دقیقا به چه دقت و ظرفیتی نیاز داریم.

انواع ترازو طلا فروشی

بسته به نوع فعالیت واحد صنفی، ترازو زرگری انواع مختلفی دارد. این تفاوت هم در دقت ترازو است. به طور کل در حوزه طلافروشی سه نوع کار داریم:

 1. طلافروشی
 2. طلاسازی
 3. آزمایشگاه ری‌گیری

در دو مورد اول یعنی طلافروشی و طلاسازی، ترازوهای مورد استفاده باید بتوانند تا دقت یکصدم گرم را اندازه بگیرند. به این ترازوها در طلافروشی ترازوی یکصدم یا سه‌صفر می‌گویند.

اما در آزمایشگاه ری‌گیری موضوع متفاوت است. در این آزمایشگاه‌ها، به دلیل حساسیت بالاتر کار از ترازوی 5 رقم اعشار استفاده می‌شود. علت هم این است که میزان خطا در ابعاد بزرگ، می‌تواند خیلی تفاوت قیمت درست کند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که اغلب آزمایشگاه‌های ری‌گیری در ایران از ترازوی 4 رقم اعشار (پنج صفر) استفاده می‌کنند.

نکته‌ی دیگر در مورد جواهرات و سنگ‌های ارزشمند است. معمولا کسانی که سنگ‌های ارزشمند می‌فروشند، از ترازوهای سه رقم اعشار (چهارصفر) استفاده می‌کنند.

تعمیر ترازوی زرگری

نکته‌ی آخر در مورد ترازوی طلا، امکان تعمیر آن است. امروزه ترازوهای زیادی وجود دارند که با قیمت‌های بسیار ارزان تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. مثلا در حالی که برند A&D قیمتش 6 میلیون تومان است، معادل چینی همان ترازو قیمتش 2 میلیون تومان است. اما در صورتی که ترازوی چینی مشکلی پیدا کند، تا حد بالایی می توان گفت که مشتری اول و آخرش خودتان هستید و قابل تعمیر نیست. بنابراین در هنگام خرید ترازو این نکته را مد نظر داشته باشید. صدرا پژوهش به عنوان یک مجموعه با سابقه در زمینه فروش و تعمیر ترازوی زرگری، تجربیات بسیار زیادی در این زمینه دارد.

در ادامه برخی از نمونه های تعمیر ترازو در این شرکت را مشاهده می کنید:

تعمیر ترازوی AND

ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Mettler Toledo

برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Acculab

آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدرا پژوهش

تعمیر ترازوی Sartorius

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

تعمیر ترازوی Ohaus

برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

تعمیر سایر برندهای ترازوی آزمایشگاهی

تعمیر ترازوهای چینی و متفرقه در صدرا پژوهش

در صورتی که قصد خرید یا تعمیر ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود را دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

سخن پایانی

در این مقاله اندکی در مورد ترازوی طلافروشی صحبت کردیم تا در هنگام خرید این محصول، بتوانیم درست‌تر انتخاب کنیم. باعث خشنودی ماست که سوالات و نظرات شما را در پایین همین صفحه مشاهده کنیم. کارشناسان ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست