انتخاب ترازوی سه صفر یا همان دو رقم اعشار طلافروشی

folder_openطلافروشی
commentبدون دیدگاه
همه چیز در مورد ترازوی طلافروشی صدارپژوهش

  مشاوره تخصصی خرید

  در این راهنمای جامع قصد داریم با نکات ترازوهای دقیق طلافروشی آشنا شویم و ببینیم ترازوی دو رقم اعشار (ترازوی سه صفر) چه ویژگی‌هایی دارند و قیمت این ترازوها با توجه به چه عواملی برآورد می‌شود. همراه ما باشید.

  ترازوی طلافروشی

  به زبان ساده، ترازوی طلافروشی همان ترازوهای سینی‌دار با صفحه نمایش‌های پیکسلی است که همه‌ی ما در مغازه‌های طلافروشی دیده‌ایم. این ترازو با دقت و حساسیت بالا جهت توزین طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند ظرفیت‌های متفاوتی داشته باشد. در گذشته‌ مغازه‌های طلافروشی پر بود از ترازوهای کفه‌ای که دقت لازم را نداشتند، سرعت وزن‌کشی با آن‌ها کم بود و حتی نمی‌شد مسائلی مثل اتصال به سیستم‌های الکترونیکی و انتقال اطلاعات را در مورد آن‌ها مطرح کرد. این شد که ترازوهای دیجیتال امروزی جایگزین ترازوهای کفه‌ای شدند.

  ترازوی طلافروشی چقدر دقیق است؟

  قیمت و ارزش بالای طلا ایجاب می‌کند برای وزن‌کشی آن از ترازوهای دقیق استفاده شود تا هیچ خطایی در توزین و برآورد قیمت محتمل نباشد. به همین علت ترازوهای طلافروشی معمولا با دقت و حساسیت بالا تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند. دقت ۰.۰۱ گرم رایج‌ترین دقت مورد استفاده در کاربری طلافروشی که در ترازوهای سه صفر یا همان دو رقم اعشار ارائه می‌شود. با این‌حال در واحدهای ری‌گیری که خلوص طلا باید با دقت بیشتری برآورد شود، از ترازوهای ۰.۰۰۰۱ گرم یا اصطلاحا ترازوی پنج‌صفر استفاده می‌شود.

  ترازوی طلافروشی چقدر ظرفیت دارد؟

  اهمیت ظرفیت توزین ترازوی طلافروشی اگر بیشتر از دقت ترازو نباشد، کمتر هم نیست. انتخاب این ظرفیت کاملا به استفاده‌ی کاربر و بودجه‌ی او بستگی دارد. طبیعتا مغازه‌های طلافروشی جمع‌و‌جور در شهرهای کوچک به ظرفیت‌های خیلی بالا در ابعاد کیلو احتیاج ندارند. البته بعید نیست در مغازه‌های آن‌ها ترازوی سه کیلویی طلا یا همان ترازوی زرگری سه کیلویی ببینیم. اما اگر در راسته‌ی طلافروشان بازار تهران کار می‌کنید یا به هر نحوی با ابعاد بالا سر‌و‌کار دارید، حتما باید از ترازوی طلافروشی با ظرفیت بالاتر استفاده کنید. بدیهی است ترازوهایی که طلا را در ابعاد بالاتر وزن می‌کنند، به نسبت ترازوهای دیگر از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

  ظرفیت ترازوی سه صفر نهایتا چقدر است؟

  تکنولوژی ساخت ترازوها این اجازه را نمی‌دهد که ظرفیت ترازو به ازای یک دقت مشخص تا هر مقدار دلخواهی بالا برود. اتفاقا رابطه بین این دو عامل معکوس است و هرچقدر بخواهیم دقت بالاتری داشته باشیم، ظرفیت ترازو به ناچار افت می‌کند و محدودتر می‌شود. تصور کنید این مسئله چقدر جدی است که ظرفیت ترازوهای با دقت 5 رقم اعشار، نهایتا حدود 60 گرم است و توزین مقادیر بالاتر امکان‌پذیر نیست.
  همین مسئله در مورد ترازوی دو رقم اعشار هم صدق می‌کند. به نحوی که ظرفیت این ترازوها عموما بیشتر از چندکیلوگرم نیست.

   مشاوره تخصصی خرید

   چه کسی دقت ترازوی طلافروشی را تضمین می‌کند؟

   خوشبختانه نهاد‌های مرتبط مرتب به‌منظور ارزیابی عملکرد ترازوها و سنجش دقت آن‌ها، هر ۶ ماه یک مرتبه از طلافروشی‌های سطح شهر بازدید می‌کنند و اعتبار توزین این ترازوها را تایید یا رد می‌کنند.

   نکات نگهداری ترازوهای طلافروشی

   به دلیل حساسیت بالای ترازوی طلافروشی، نگهداری و استفاده از آن‌ها در گرو رعایت چند نکته‌ی ساده است.  اگر سطح قرارگیری ترازو کاملا صاف و تراز نباشد، عدد وزنی که روی صفحه نمایش می‌بینید، قابل اعتماد نیست. ترازو را روی سطحی کاملا مسطح به دور از جریان مستقیم هوا قرار دهید. همچنین برای اطمینان از دقیق بودن نتیجه‌ی توزین، در فواصل زمانی مرتب دستگاه را کالیبره کنید تا مجددا تنظیم شود. عدم توجه به هر یک از این موارد به احتمال فراوان نتیجه‌ی توزین طلا را تاحدی بی‌اعتبار می‌کند.

   قیمت ترازوی طلافروشی چقدر است؟

   قیمت ترازوی طلافروشی علاوه بر دقت و ظرفیت توزین ترازو به عواملی مثل نوع کالیبراسیون، برند سازنده، گارانتی و خدمات پس از فروش آن بستگی دارد. بنابراین قبل از پاسخ به این سوال باید ببینید از یک ترازو چقدر دقت، ظرفیت و دوام انتظار دارید. فرضا اگر ترازوهای چینی بازار با قیمت پایین‌تر را به ترازوهای آلمانی، ژاپنی و غیره ترجیح می‌دهید، باید تحمل مشکلات آن‌ها را هم داشته باشید. از طرفی تکنولوژی ساخت ترازوها روی قیمت آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برای مثال ترازوهای الکترومگنت  نسبت به استرین‌گیج قیمت بالاتری دارند چون تکنولوژی آن‌ها جدید‌تر است.
   در کنار این‌ها، ویژگی‌های جانبی مثل قابلیت توزین درصدی، قابلیت قطعه‌شماری یا حتی قابلیت تورین حیوانات یک مسئله فوق‌العاده مهم است که قیمت ترازوی سه صفر و سایر ترازوها را به وضوح تغییر می‌دهد.

   چند نوع ترازوی طلا فروشی داریم؟

   ترازوهای طلافروشی، طلاسازی و ری‌گیری سه نوع عمده ترازوهای این واحد صنفی محسوب می‌شوند و مهم‌ترین تفاوت آن‌ها برمی‌گردد به مسئله دقت. ترازوهایی که برای طلافروشی یا طلاسازی طراحی می‌شوند، معمولا تا دقت ۰.۰۱ را به‌خوبی اندازه می‌گیرند و این میزان دقت برای این دو کاربرد کافی است. اما در بخش ری‌گیری به دلیل حساسیت بالاتر کار از ترازوهای دقیق‌تر مثل چهار رقم اعشار استفاده می‌شود یا کسانی که در بخش فروش جواهرات و سنگ‌های ارزشمند فعالیت دارند، ترازوهای سه رقم اعشار (ترازوی چهار صفر) را انتخاب می‌کنند.

   ترازوی سه صفر چه کاربردهایی دارد؟

   ترازوی سه صفر بیشتر در طلافروشی‌ها کاربرد دارد چون دقت مورد نیاز را کاملا برآورده می‌کند. ترازو با دقت بالاتر از این مقدار دیگر در مغازه‌ها طلافروشی جایی ندارد و مناسب محیط‌های آزمایشگاهی است. از ترازوی دو رقم اعشار علاوه بر طلافروشی می‌توان در صنایع غذا و دارو، بخش کنترل کیفیت، صنعت پتروشیمی، کارخانه تولید مواد غذایی و غیره استفاده کرد.

   کالیبراسیون ترازوی سه صفر چطور انجام می‌شود؟

   به‌طور کلی دو نوع کالیبراسیون وجود دارد. ترازوها یا به‌صورت داخلی کالیبره می‌شوند یا خارجی. اگر ترازو به کالیبراسیون داخلی یا خودکار مجهز باشد، بدون نیاز به وزنه‌ی خارجی کالیبره می‌شود. در غیر این صورت کاربر باید به کمک یک وزنه‌ی خارجی به‌صورت دستی این عملیات را انجام دهد.

   محفظه‌ی شیشه‌ای دور ترازو برای چیست؟

   در ترازوهای دیجیتال با دقت بالاتر محفظه‌ای شیشه‌ای دور ترازو یا دور محفظه‌ی توزین تعبیه می‌شود تا تغییرات محیطی، تاثیری روی نتیجه وزن‌کشی نداشته باشد. باورش سخت است اما حتی جریان هوای محیط، ذرات معلق موجود در آن و فشار هوا روی نتیجه وزن‌کشی تاثیر می‌گذارند و آن را با اختلال مواجه می‌کنند. البته منظور از دقت بالا، ترازوهای دقیق‌تر از ترازوی دو رقم اعشار است.

   ویژگی‌های جانبی ترازوهای دیجیتال

   ۱. قابلیت توزین درصدی: این قابلیت وزن نمونه‌های مختلف را نسبت به یک نمونه‌ی مرجع در قالب درصد ارائه می‌کند.

   ۲. قطعه‌شماری ترازو: این قابلیت تعداد قطعات روی سینی توزین را با توجه به دانشی که از قبل در مورد وزن تعدادی قطعه به‌دست آورده، برآورد می‌کند.

   کلام آخر

   امیدواریم بعد از مطالعه این مطلب شناخت کافی نسبت به تمامی نکات مهم ترازوهای طلافروشی به دست آورده باشید، بدانید طبق چه معیارهایی ترازوی مناسب را انتخاب کنید و چگونه به بهترین شکل ممکن از آن‌ها نگهداری کنید تا همیشه دقیق‌ترین نتایج ممکن را به شما عزیزان نمایش دهد. در صورتی که تجربه‌ی استفاده از این ترازوها را دارید، باعث خوشحالی ماست که نظر یا سوال شما را در پایین همین صفحه مطالعه کنیم. کارشناسان فنی و فروش صدراپژوهش در اسرع وقت به سوالات پاسخ می‌دهند.

   نظرتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   Fill out this field
   Fill out this field
   لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

   فهرست