ترازوی طلافروشی – ترازو زرگری

folder_openطلافروشی
commentبدون دیدگاه

  مشاوره تخصصی خرید

   مشاوره تخصصی خرید

   ترازوی طلافروشی یا همان ترازوی زرگری، به ترازویی‌ گفته می‌شود که بتواند در مغازه‌ی طلافروشی نصب شود و اصولا هیچ تفاوتی با ترازوهای آزمایشگاهی ندارد. شرکت‌های تولیدکننده‌ی ترازو آزمایشگاهی یک سری از ترازوها را مناسب طلافروشی‌ها درست می‌کنند.

   مطالبی که در ادامه می‌خوانیم:

   ترازوی زرگری چیست؟

   ترازو طلافروشی یا ترازوی زرگری همان‌طور که از نام آن نیز پیداست، برای توزین طلا و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دسته‌ی ترازوهای آزمایشگاهی قرار دارد. ترازوهای زرگری، دستگاه‌هایی بسیار حساس هستند و در ظرفیت‌های مختلف در دسترس کاربران قرار دارند.

   ترازوهای طلافروشی در طی سالیان متمادی با تغییرات چشمگیری مواجه شده‌اند. اولین نسل از ترازوهای زرگری، ترازوهای دوکفه‌ای بودند که امروزه با نام ترازوهای سنتی نیز از آن ها یاد می‌شود. ترازوهای دوکفه‌ای که از وزنه‌های چند گرمی تا چند سوتی برای توزین طلا و سنگ‌های قیمتی بهره می‌بردند، دقت چندانی نداشتند و این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که سبب شد تا سازندگان این دستگاه‌ها، به فکر بالابردن دقت آن‌ها و تولید محصولاتی جدید بیفتند.

   ترازوی طلافروشی

   دقت پایین ترازوهای دوکفه‌ای در کنار بالارفتن ارزش طلا و دیگر سنگ‌های قیمتی، به ساخت و عرضه‌ی ترازوهای دیجیتالی منجر شدند. ترازوهای دیجیتالی، ضمن داشتن دقت و حساسیت بسیار بالا در مقایسه با ترازوهای دوکفه‌ای، با برخورداری از قابلیت‌های منحصربه‌فردی چون تبدیل مقیاس‌های مختلف به یکدیگر، تحولی عظیم در زمینه‌ی توزین به‌وجود آوردند. علاوه بر این موارد، سرعت بسیار بالای ترازوهای دیجیتالی نیز یکی دیگر از مزایایی بود که باعث شد کاربران ترازوهای زرگری، بدون فوت وقت، این ترازوها را جایگزین دستگاه‌های قدیمی خود کنند. به‌عنوان آخرین مزیت ترازو دیجیتال نسبت به ترازوهای دوکفه‌ای، می‌توان به قابلیت اتصال آن‌ به دستگاه‌های جانبی مانند کامپیوتر اشاره کرد. کاربران با استفاده از این قابلیت می‌توانند اطلاعات خود را به دیگر سیستم‌های الکترونیکی منتقل کرده و برای مقاصد مختلف از آن‌ها استفاده کنند.

   دقت ترازوی زرگری

   گفتیم که ترازو طلافروشی برای توزین طلا و دیگر فلزات گران‌بها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل تعبیه‌ی لودسل‌های فوق‌العاده حساس در داخل آن‌ها، از دقت و حساسیت بسیار بالایی نسبت به انواع دیگر ترازو برخوردار است. دقت اندازه گیری ترازوی طلا فروشی باید حداقل تا دو رقم بعد از اعشار باشد. این ترازو با عنوان ترازوی زرگری سه صفر شناخته می‌شود. هرچند که دقت یک صدم گرم، رایج‌ترین دقت مورد استفاده برای توزین طلا به‌شمار می‌رود؛ اما برخی اوقات نیز از ترازوی یک‌هزارم گرمی برای ری‌گیری طلا، استفاده می‌شود.

   ترازوهای زرگری، اغلب بدون محفظه‌ هستند و سینی توزین آن‌ها نیز دایره‌ای یا چهارگوش است. برخی از انواع این ترازوها، دارای سینی توزین پیاله‌ای هستند و بیشتر در فروشگاه‌هایی که با حجم بالای مشتریان مواجه بوده و نیازمند داشتن سرعت‌ عمل بالا هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

   ظرفیت ترازوی طلافروشی

   مساله‌ی بعد از دقت، ظرفیت ترازو طلا فروشی است. این موضوع کاملا بر می‌گردد به این که شما چه استفاده‌ای از ترازو می‌کنید. آیا فروشنده‌ی خیابان هستید و ماکزیمم خریدی که از شما می‌شود 20 گرم است؟ یا یک فروشنده در بازار طلای تهران هستید و ممکن است بخواهید طلا را در ابعاد کیلو اندازه بگیرید؟ به این موضوع باید توجه کرد که در یک دقت ثابت، هر قدر ظرفیت ترازو بالا برود، قیمت آن نیز بالا می‌رود. مثلا در حالی که قیمت ترازو and 600 چیزی در حدود 9 میلیون است، ترازوی and با ظرفیت 3 کیلوگرم، قیمتش حدود 24 میلیون تومان است. بخش عمده این تفاوت قیمت از تفاوت ظرفیت این دو ترازو ناشی می‌شود. زیرا دقتشان یکی است.

    مشاوره تخصصی خرید

    دقت‌سنجی ترازو طلافروشی

    دقت‌سنجی ترازو طلافروشی به‌منظور ارزیابی عملکرد این وسیله و توسط نهادهای مرتبط انجام می‌شود. یکی از نهادهایی که در فواصل زمانی مشخص به طلافروشی‌ها مراجعه کرده و دقت ترازوهای طلافروشی را مورد سنجش قرار می‌دهد، موسسه‌ی استاندارد اندازه‌گیری است. این موسسه، هر ۶ ماه یک‌بار به طلافروشی‌های مختلف سر زده و عملکرد ترازوهای این مراکز را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اتحادیه طلافروشان نیز نهاد دیگری است که به‌صورت منظم، ترازوهای مورد استفاده در طلافروشی‌ها را مورد سنجش قرار می‌دهد.

    مهم‌ترین نکات استفاده از ترازوهای طلافروشی

    ترازوی طلافروشی دستگاهی بسیار حساس است؛ بنابراین برای گرفتن نتیجه‌ای دقیق از آن، باید نکاتی را در استفاده از وسیله مورد توجه قرار دهید. مهم‌ترین نکاتی که در استفاده از ترازوهای زرگری باید به آن‌ها دقت کنید، به شرح زیر هستند:

    • ترازو بودن سطح قرارگیری ترازو
     برای گرفتن نتیجه‌ی دقیق از توزین، تراز بودن سطحی که ترازو را روی آن قرار می‌دهید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت تراز نبودن این سطح، نتیجه‌ی توزین اتکاپذیر نخواهد بود.
    • قرار ندادن ترازو در معرض جریان هوا
     حساسیت و دقت بسیار بالای ترازوهای زرگری سبب می‌شود که کوچک‌ترین عامل خارجی، نتیجه‌ی توزین را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل، ترازو را به‌هیچ عنوان در معرض جریان هوای مستقیم قرار ندهید.
    • کالیبراسیون ترازو
     نکته‌ی بسیار مهمی که برای استفاده‌ی درست از ترازوهای زرگری باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، کالیبراسیون دستگاه در فواصل زمانی منظم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، می‌توانید مقاله‌ی کالیبراسیون ترازو را مطالعه کنید.

    قیمت ترازوی زرگری

    یکی از رایج‌ترین سوالات و ابهاماتی که در رابطه با انواع ترازوهای طلافروشی مطرح شده و برای کاربران این دستگاه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، قیمت ترازوی طلافروشی است. قیمت انواع ترازو زرگری به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها از قرار زیر هستند:

    • برند سازنده‌
    • دقت ترازوی زرگری
    • گارانتی
    • خدمات پس از فروش

    بنابراین پیش از اقدام به خرید، حتما باید نیاز خود را بسنجیم و ببینیم که دقیقا به چه دقت و ظرفیتی نیاز داریم. هر کدام از این موارد می‌تواند در قیمت انواع ترازوی طلا فروشی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در حال حاضر ترازوهایی در بازار وجود دارند که ساخت کشور چین هستند. این ترازوها ققیمت‌شان در مقایسه با ترازوهای ژاپنی، آلمانی یا … بسیار کمتر است. شاید کمتر از نصف قیمت. اما مشکلات زیادی دارند.

    بنابراین در هنگام خرید نباید فقط قیمت ترازوی زرگری را مد نظر قرار داد و باید همه‌ی جوانب را سنجید.

    انواع ترازو طلا فروشی

    بسته به نوع فعالیت واحد صنفی، ترازو زرگری انواع مختلفی دارد. این تفاوت هم در دقت ترازو است. به طور کل در حوزه طلافروشی سه نوع کار داریم:

    1. طلافروشی
    2. طلاسازی
    3. آزمایشگاه ری‌گیری

    در دو مورد اول یعنی طلافروشی و طلاسازی، ترازوهای مورد استفاده باید بتوانند تا دقت یکصدم گرم را اندازه بگیرند. به این ترازوها در طلافروشی ترازوی یکصدم یا سه‌صفر می‌گویند.

    اما در آزمایشگاه ری‌گیری موضوع متفاوت است. در این آزمایشگاه‌ها، به دلیل حساسیت بالاتر کار از ترازوی 5 رقم اعشار استفاده می‌شود. علت هم این است که میزان خطا در ابعاد بزرگ، می‌تواند خیلی تفاوت قیمت درست کند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که اغلب آزمایشگاه‌های ری‌گیری در ایران از ترازوی 4 رقم اعشار (پنج صفر) استفاده می‌کنند.

    نکته‌ی دیگر در مورد جواهرات و سنگ‌های ارزشمند است. معمولا کسانی که سنگ‌های ارزشمند می‌فروشند، از ترازوهای سه رقم اعشار (چهارصفر) استفاده می‌کنند.

    تعمیر ترازوی زرگری

    نکته‌ی آخر در مورد ترازوی طلا، امکان تعمیر آن است. امروزه ترازوهای زیادی وجود دارند که با قیمت‌های بسیار ارزان تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. مثلا در حالی که برند A&D قیمتش 6 میلیون تومان است، معادل چینی همان ترازو قیمتش 2 میلیون تومان است. اما در صورتی که ترازوی چینی مشکلی پیدا کند، تا حد بالایی می توان گفت که مشتری اول و آخرش خودتان هستید و قابل تعمیر نیست. بنابراین در هنگام خرید ترازو این نکته را مد نظر داشته باشید. صدرا پژوهش به عنوان یک مجموعه با سابقه در زمینه فروش و تعمیر ترازوی زرگری، تجربیات بسیار زیادی در این زمینه دارد.

    در ادامه برخی از نمونه های تعمیر ترازو در این شرکت را مشاهده می کنیم:

    تعمیر ترازوی AND

    ترازوهای AND کاربرد بسیار زیادی در طلافروشی‌ها دارند. برای مشاهده‌ی آخرین تعمیرات AND کلیک کنید.

    تعمیر ترازوی KERN

    آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی KERN در صدرا پژوهش

    تعمیر ترازوی Acculab

    آخرین نمونه‌های تعمیر ترازوی Acculab در صدرا پژوهش

    تعمیر ترازوی Sartorius

    برای مشاهده‌ی آخرین نمونه‌های تعمیر این برند کلیک کنید.

    تعمیر ترازوی RADWAG

    جهت مشاهده‌ی آخرین تعمیرات RADWAG در صدراپژوهش کلیک کنید.

    تعمیر ترازو Electronic Balance

    جهات مشاهده‌ی آخرین تعمیرات این برند کلیک کنید.

    تعمیر ترازوی Mettler Toledo

    برای مشاهده نمونه‌های تعمیر ترازوی Mettler Toledo کلیک کنید.

    تعمیر ترازوی Ohaus

    برای مشاهده‌ی آخرین نمونه های تعمیر ترازوی Ohaus کلیک کنید.

    سایر برندهای ترازو

    جهات مشاهده‌ی آخرین تعمیرات کلیک کنید.

    در صورتی که قصد خرید یا تعمیر ترازو برای آزمایشگاه یا طلافروشی خود دارید، کلیک کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

    سخن پایانی

    در این مقاله اندکی در مورد ترازوی طلافروشی صحبت کردیم تا در هنگام خرید این محصول، بتوانیم درست‌تر انتخاب کنیم. باعث خشنودی ماست که سوالات و نظرات شما را در پایین همین صفحه مشاهده کنیم. کارشناسان ما در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

    نظرتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    Fill out this field
    Fill out this field
    لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

    فهرست