تعمیر pH متر – کالیبراسیون pH متر

تعمیر و کالیبراسیون pH متر یکی از پر مراجعه ترین خدمات در شرکت صدرا پژوهش پارس است. یک بخشی از آن به علت ذات این دستگاه است که هر از گاهی بسته به میزان استفاده از آن، نیازمند کالیبره شدن است؛ ولی بخش دیگر مراجعات به علت استفاده نادرست از آن است.

خدمات کالیبراسیون و تعمیر pH متر

معمولا مشتریانی که به دنبال تعمیر دستگاه pH متر خود هستند، اغلب به مشکلات زیر بر‌خورده‌اند:

  • کالیبراسیون ph متردستگاه روشن نمی شود.
  • پروب pH متر شکسته است.
  • عدد دستگاه درست نیست.
  • آداپتور دستگاه خراب است.
  • صفحه کلید دستگاه کار نمی کند.

اگر شما هم از افرادی هستید که دستگاه‌تان این مشکلات را دارد،می توانید پس از هماهنگی با دفتر مرکزی شرکت صدرا پژوهش پارس دستگاه را ارسال نمایید.

اعلام هزینه

پس از ارسال دستگاه توسط مشتری، در کمتر از 24 ساعت عیب‌یابی و اعلام هزینه انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که در صورت عدم تمایل مشتری برای تعمیر، دستگاه بدون پرداخت وجه عودت داده می‌شود.

دستگاه ph سنج چیست

pH کمیتی است که علاوه بر اینکه نشان می‌دهد که یک محلول اسیدی، خنثی یا بازی است میزان اسیدی یا بازی بودن محلول را هم نشان می‌دهد. از کاغذ لیتموس به عنوان یک شناساگر ساده برای سنجش اسیدی یا بازی بودن محیط استفاده می‌شود. این شناساگر در محیط اسیدی صورتی رنگ می‌شود و در محیط بازی به رنگ آبی در می‌آید. اما گاهی اوقات سنجش pH با استفاده از کاغذ لیتموس یک سنجش اولیه و خام است چرا که دقیق نیست و ممکن است سلامتی حیوانات خانگی و یا حتی گیاهان را به خطر بیاندازد. در نتیجه باید روی وسیله‌ای سرمایه گذاری نمود که بتواند مقدار pH را دقیق اندازه گیری نمود. از pH سنج به عنوان یک دستگاه دقیق اندازه گیری میزان اسیدیته محیط استفاده می شود.

مبنای کار pH متر چیست؟

pH مبنای سنجش غلظت یون هیدروژن در محلول است و pH متر باید غلظت یون‌های هیدروژن را اندازه گیری کند، اما چگونه این کار را می‌تواند انجام دهد؟ محلول اسیدی یون هیدروژن را به طور قابل توجهی بیشتر از یک قلیا داراست، بنابراین پتانسیل بالایی برای تولید جریان الکتریکی در یک وضعیت خاص را دارد. به عبارت دیگر، محلول اسیدی کمی شبیه باتری است که می‌تواند ولتاژ بیشتری تولید می‌کند. pH متر مانند یک ولت متر عمل می‌کند به این صورت که ولتاژ (پتانسیل الکتریکی) تولید شده توسط محلولی که اسیدیته‌اش مد نظر ما است را اندازه گیری می‌کند، آن را با ولتاژ یک محلول شناخته شده مقایسه می کند و با استفاده از پتانسیل بین آنها اختلاف بین pH استنباط می‌شود.

اجزای ساختمان یک pH متر

اغلب pH مترها دارای دو جزء اساسی هستند: خودسنج، که می تواند یک کویل متر متحرک باشد (با یک نشانگر که در برابر تغییر مقدار حرکت می کند) یا یک دیجیتال سنج (با صفحه نمایش عددی) و یک یا دو پروب که شما می‌خواهید محلولتان را با آن تست کنید. برای ایجاد جریان برق، شما باید یک مدار الکتریکی کامل ایجاد کنید؛ بنابراین، برای جریان برق از طریق محلول آزمایش، شما باید دو الکترود (پایانه‌های الکتریکی) در آن قرار دهید. اگر pH متر دارای دو پروب باشد، هر یک از آنها یک الکترود مجزا است؛ اگر شما فقط یک پروب داشته باشید، هر دو الکترودها برای سادگی و راحتی در داخل یک الکترود ساخته می‌شوند. الکترود ها مانند الکترودهای معمولی (قطعات ساده سیم فلزی) نیستند. الکترودی که مهمترین کار را انجام می‌دهد، الکترود شیشه‌‌ای نامیده می‌شود، دارای یک سیم الکتریکی بر پایه نقره است که در محلول کلرید پتاسیم قرار دارد. این سیم درون یک لامپ نازک (یا غشاء) از جنس یک شیشه خاص حاوی نمک های فلزی ساخته شده است (معمولا ترکیبات سدیم و کلسیم) قرار دارد. الکترود دیگر الکترود مرجع نامیده می‌شود و دارای سیم کلرید پتاسیم شناور در محلول کلرید پتاسیم است.

pH متر چگونه کار می کند؟

کلرید پتاسیم داخل الکترود شیشه‌ای (در اینجا نارنجی رنگی نشان داده شده است) یک محلول خنثی با pH 7 است، بنابراین حاوی مقدار مشخصی از یون‌های هیدروژن (H+) است. فرض کنید محلول ناشناخته‌ای تست (آبی) می‌کنید که بسیار اسیدی است بنابراین یون‌های هیدروژنی بسیار بیشتری دارد. آنچه که الکترود شیشه‌ای انجام می‌‌دهد، اندازه گیری اختلاف pH در محلول نارنجی و محلول آبی با اندازه گیری اختلاف ولتاژ تولیدی یون‌های هیدروژنش است. از آنجا که ما pH محلول نارنجی (7) را می‌‌دانیم، می‌توانیم pH محلول آبی را بیابیم.هنگامی که شما دو الکترود را در محلول آزمایش آبی رنگ غوطه ور کنید، برخی از یون‌های هیدروژن به سمت سطح بیرونی الکترود شیشه حرکت می‌کنند و برخی از یون‌های فلزی داخل آن جایگزین می‌‌شوند، در حالی که برخی از یون‌های فلزی از الکترودهای شیشه ای به محلول آبی رنگ می‌‌روند. این فرآیند جابجایی یون مبادله یون نامیده می‌‌شود و اصل کلیدی برای الکترود شیشه ای است. جابجایی یونی نیز روی سطح داخلی الکترود شیشه ای از محلول نارنجی صورت می‌ گیرد. دو محلول در دو طرف شیشه دارای اسیدیته‌های مختلف هستند، بنابراین مقدار متفاوت تبادل یونی در دو طرف شیشه صورت می‌گیرد. این تبادل یون ها به این معنی است که اختلاف بار الکتریکی بر روی دوسطح الکترود و نهایتا جریان الکتریسیته ایجاد می‌شود. این اختلاف بار به معنی ولتاژ کوچک است (گاهی اوقات اختلاف پتانسیل نامیده می‌شود، معمولا چند ده یا صدها میلی ولت) بین دو طرف شیشه نشان داده می‌شود که باعث ایجاد اختلاف در ولتاژ بین الکترود نقره ای (5) و الکترود مرجع (8) که به عنوان یک اندازه در سنجش نشان داده شده است. تبدیل ولتاژ این جریان الکتریکی به pH توسط pH متر با مقایسه ولتاژ تولید شده با الکترود مرجع اندازه گیری می‌شود.

انواع pH متر

pH سنج بیسیم

فرستنده های بی سیم بلوتوثی که با تلفن های هوشمند یا تبلت ها برای مشاهده و نظارت بر اندازه گیری های PH ارتباط برقرار می کنند. این فرستنده ها ورودی های سنسورهای مختلف، شامل اما نه محدود به pH، RTD، رطوبت نسبی را اندازه گیری می کنند. انتقال داده از طریق فن آوری بی سیم بلوتوث به یک تلفن هوشمند یا تبلت با استفاده از برنامه نصب شده انجام میشود. این برنامه به تلفن های هوشمند اجازه می دهد چندین فرستنده را نصب و جفت کنند.

pH سنج قابل حمل

این دستگاه های pHسنج دارای قابلیت های کامل در یک اندازه ی قابل حمل برای استفاده در آزمایشگاه هستند. ویژگی های موجود در این دستگاه ها عبارتند از خروجی RS232، نگه دارنده ی داده ها، انتخاب نمایش درجه با سانتیگراد یا فارنهایت، قطع خودکار، نشانگر اضافه بار و جبران حرارتی خودکار و یا دستی، و غیره.

pH سنج رومیزی

pH سنج رومیزی معمولا برای کاربردهای آزمایشگاهی، صنعتی و تولیدی ایده آل است. مدل ها، در انواع اندازه گیرهای mV، یون و دما ارائه میشوند و محدوده ای بین قیمت اقتصادی تا قیمت بالا را برای نیازهای مختلف اندازه گیری ارائه می دهند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست