ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001

folder_openآزمایشگاهی, طلافروشی
commentبدون دیدگاه

ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001 یکی دیگر از ترازوهای پرکاربرد در آزمایشگاه‌ها و صنایع است. البته گاهی در طلافروشی‌ها هم دیده می‌شود که از این ترازو استفاده شود. ولی در اصل این ترازو مناسب کار در آزمایشگاه است. زیرا این دقت در طلافروشی‌ها کاربردی ندارد. فرض کنید طلا گرمی 1 میلیون تومان باشد. در این صورت یک‌هزارم گرم از آن می‌شود هزار تومان و این عددی نیست که در آن ابعاد اهمیتی داشته باشد.

در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی این ترازو، به کاربردهای آن کمی اشاره کنیم تا در صورتی که قصد خرید ترازوی آزمایشگاهی چهارصفر را دارید، بتوانید خرید بهتری داشته باشید. با ما همراه باشید.

ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001

این ترازو با نام‌های متفاوتی شناخته می‌شود. ترازوی 0/001، ترازو 3 رقم اعشار یا ترازوی چهار صفر آزمایشگاهی. تمام این عناوین به یک چیز اشاره دارند. فقط در صنایع مختلف، نامگذاری‌های مرسوم متفاوت است. مثلا ترازوی سه‌صفر و چهارصفر، اصطلاحی است که طلافروش‌ها بیشتر به کار می‌برند. ولی ترازوی 3 رقم اعشار، بیشتر یک اصطلاح آزمایشگاهی است.

ترازوی چهارصفر همان ترازوی سه رقم اعشار است.

مطابق با وبسایت رسمی Sartorius، به ترازوهای با این دقت، ترازوی دقیق نیز می‌گویند. ترازوی دقیق، 10 برابر ضعیف‌تر از ترازو آنالیتیک است. دقت ترازوهای آنالیتیک معادل 0/0001 گرم است.

ظرفیت ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001

به طور کل در ترازوها این قاعده‌ی کلی صادق است که هرچقدر دقت بالا برود، ظرفیت پایین می‌آید. قبلا در مقالات بلاگ این موضوع را توضیح دادیم که علت این نسبت معکوس، یک موضوع الکترونیکی است.

بنابراین ظرفیت ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001 نسبت به ترازوی 0.01 گرم کمتر است. زیرا دقتش بالاتر است.

با توجه به اطلاعات سایت Sartorius، ترازویی که دقتش 1 میلی‌گرم است، ماکزیمم 1100 گرم ظرفیت دارد. البته این عدد میان سازندگان مختلف متفاوت است. ولی خیلی هم از این اندازه تجاوز نمی‌کند.

کاربرد ترازوی چهار صفر آزمایشگاهی

ترازوی چهار صفر آزمایشگاهی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. ابتدایی‌ترین کاربرد این ترازو در شیمی است. از کاربردهای گسترده‌ی ترازوی سه رقم اعشار می‌توان به آزمایشگاه‌های کنترل کیفی، آزمایشگاه‌های غذا، آزمایشگاه‌های دارویی، صنایع نساجی، صنایع سبک (Light Industries) و موسسات علمی و آموزشی اشاره کرد.

به طور کل ترازوی چهارصفر آزمایشگاهی در تمام آنالیزهای کمی کاربرد دارد. البته، معمولا برای آماده‌سازی نمونه‌ی دستگاه‌هایی مانند HPLC و GC که نیاز به دقت بالا دارند، شاید ترازوهای آنالیتیک یا میکرو مناسب‌تر باشند.

کالیبراسیون ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001

مانند تمام ترازوهای آزمایشگاهی دیگر، این مدل از ترازو هم دارای سه نوع کالیبراسیون خارجی، داخلی و اتوکالیبره است. قبلا درباره‌ی این موضوع در بلاگ صدرا پژوهش صحبت کرده‌ایم.

در انتخاب ترازوی چهارصفر آزمایشگاهی این موضوع را مد نظر داشته باشید که این ترازو قرار است در کجا استفاده شود و شرایط محیطی آن چیست. مثلا اگر در شرایطی از ترازو استفاده می‌کنید که دائما تغییرات حرارتی دارید، ترازوی اتو کالیبره می‌تواند برایتان مناسب باشد.

ولی اگر استفاده‌‌تان از ترازو مثلا در حد دو بار در روز است، شاید یک ترازو با قابلیت کالیبراسیون داخلی یا حتی خارجی برایتان کافی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کالیبراسیون، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی کالیبراسیون ترازوی آزمایشگاهی را مطالعه نمایید.

سخن پایانی درباره‌ی ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001

در این مطلب به اختصار در مورد ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی با دقت 0.001 صحبت کردیم. آیا شما هم تجربه‌ی کار با این ترازوها را دارید؟ در صورت پاسخ مثبت باعث خوشحالی ما است که تجربیات شما را در پایین همین صفحه ببینیم. کارشناسان صدرا پژوهش در اسرع وقت به نظرات و سوالات شما پاسخ خواهند داد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست